مسکن و ساختمان

بیمه؛ واجب فراموش شده

حوادث تلخی همچون پلاسکو، زلزله کرمانشاه، سیل سال ۹۸ و… رخ داد که می توانستیم با رعایت ایمنی و مدیریت ریسک با پوشش بیمه از وقوع آنها جلوگیری و یا درمورد زلزله از تبعات مالی و جانی آنها بکاهیم.

واجب فراموش شده

متاسفانه علی رغم بروز حوادث متعدد در کشور و تبلیغات گسترده صنعت بیمه، هنوز اهمیت آن از سوی مردم درک نشده‌است. به طور نمونه آتش سوزی درتهران بطور متوسط ۲۰برابر هنگ کنگ است و این به خاطر اجرای برنامه‌های مانور پیشگیری در هنگ‌کنگ است. ضعف در خرید یک بیمه‌نامه کامل ناشی از عدم آگاهی مردم و مسئولان نسبت به خدمات‌بیمه است. برای مثال در حادثه زلزله کرمانشاه برآورد خسارت بیمه ها ۱۵۰ میلیارد تومان بود که بیش از۸۰درصد بیمه‌ها مربوط به بیمه‎وام های مسکن توسط بانکها بوده و بسیاری پوشش زلزله را خریداری نکرده بودند. در کل کشور ۸۵ درصد منازل مسکونی فاقد بیمه آتش سوزی هستند که بیمه زلزله همراه آن می باشد.

میزان آمادگی صنعت بیمه برای کمک به کاهش هزینه ملی ناشی از حوادث و سوانح ساختمانی نامشخص است و با وجود پرداخت خسارت های دارای بیمه‌نامه توسط بیمه‌ها اتفاق خاصی نیافتاده و نتیجه آن خیلی مشخص نبوده است. این مبالغ باید عملیاتی هزینه شود، فقط کمک صنعت‌بیمه به نهادهای دیگر نتیجه اثر بخشی نخواهد داشت وصرفا موجب تضعیف بنیه مالی بیمه ها در پرداخت خسارت میشود و باید دنبال راهکارهای علمی برای کاهش حوادث ساختمانی بود.

با توجه به نقش شرکت ها و سازمان های بیمه‌ای در ایمنی ساختمان ها مجتمع رسانه ای ساختمان قصد دارد با همکاری سازمان آتش نشانی دومین گردهمایی سازندگان و طراحان منطقه یک را با محوریت ساختمان ایمن برگزار کند

برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا