استودیو صمامسکن و ساختمان

شرایط تخفیف در عوارض ساختمان سازی اعلام شد

‌رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: کسانی که اصول مربوط به مبحث ۱۹ در ساختمان سازی را رعایت کنند، مشمول تخفیف و بسته‌های تشویقی در عوارض می‌شوند.

محمد سالاری در گفتگوی اختصاصی افزود: متاسفانه سرانه مصرف انرژی در ساختمان‌های کشور ما بشدت بالا و هدر رفت انرژی در آن‌ها بسیار زیاد است. با وجود اینکه به موجب مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان این الزام برای مالکان و همه کسانی که متولی ساخت و ساز هستند وجود دارد و شهرداری‌ها مکلف به اجرای این مبحث و رعایت اصول مربوطه هستند و باید قوانین مربوط به هدر رفت انرژی در دیوار‌ها، سقف و کف ساختمان‌ها اجرا شود، اما باز هم شاهدیم که هم به لحاظ نوع مصالح و هم در فرایند اجرای مبحث ۱۹ با مشکل مواجه هستیم. این در حالی است که مقررات مربوط به مبحث ۱۹ هم اکنون در حال اجراست.

‌وی گفت: در خصوص اجرای درست این مبحث، پیشنهاداتی مطرح کرده ایم که مشاور معاونت شهرسازی و معماری در حال کار کردن روی آن است، به عنوان مثال در برخی از مناطق شمال شهر تهران مالکان ملزم به رعایت یک سری از شاخص‌های انرژی در ساختمان سازی می‌شوند تا هدررفت انرژی در ساختمان‌ها به حداقل برسد و به میزانی که مالکان این شاخص‌ها را رعایت کنند، بسته تشویقی در عوارض به آن‌ها داده شود.

‌سالاری افزود: در شهرداری و شورا برای کسانی که این اصول را رعایت می‌کنند تخفیف و بسته‌های تشویقی عوارضی در نظر می‌گیریم. بطورکلی اجرای دقیق اصول مربوط به مبحث ۱۹ در ساختمان سازی هزینه بر است و سازنده‌ها در همه نقاط شهر تهران از اجرای این طرح استقبال نمی‌کنند. به همین علت پیشنهاد کردیم ابتدا در مناطق شمالی این طرح را بصورت پایلوت اجرا و بعد به یک رویه تبدیل شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران، تصریح کرد: وقتی این موضوع به یک رویه تبدیل شد، مصالح مربوطه هم تهیه می‌شوند، هزینه‌های مربوط به اجرای آن کاهش یافته و مجری متخصص هم زیاد می‌شوند و در ادامه می‌توانیم این نسخه را به کل شهر تعمیم دهیم.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا