شهر

سازمان اجرایی ویژه ساماندهی باغات کن ایجاد می‌شود

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: سازمان اجرایی ویژه ساماندهی باغات کن به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح موضعی شهر تهران، به‌زودی عملیاتی می‌شود.

ایجاد سازمان اجرایی ویژه ساماندهی باغات کن

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران درخصوص بازدید روز پنج‌شنبه خود از محله و باغات کن به همراه عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، کاوه حاجی علی اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران و فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ گفت: در این بازدید که به دعوت اهالی و شورایاران محله کن انجام شد، طی چند ساعت از محدوده خیابان سرآسیاب روستای کن، کوچه باغ‌های باغات انبوه کن و همچنین تنها پل ثبت شده میراثی استان تهران روی رودخانه کن بازدید داشتیم.

باغات کن

سالاری با اشاره به مشکلات محله کن اظهار کرد: از اواسط دوره چهارم شورا و به خصوص در دوره پنجم پیگیری‌های زیادی را با محوریت کمیسیون شهرسازی و معماری، شورای شهر، مدیران شهرداری، تعدادی از نمایندگان مردم تهران در مجلس و فرمانداری تهران برای ساماندهی و حل مشکلات این محدوده چندصد هکتاری آغاز کردیم و در این دوره موفق شدیم طرح تفصیلی جدید روستای کن و طرح موضعی باغات آن را مبتنی بر یک رویکرد کارشناسی و البته مشارکت‌جویانه با ذی‌نفعان و اهالی کن به سرانجام رسانده و به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران برسانیم.

وی ادامه داد: طی دهه‌های گذشته به دلیل عدم توجه به صیانت از باغات انبوه کن و اراضی کشت اجباری، صدها هکتار از این ظرفیت اکولوژیک و میراث طبیعی به ارث رسیده از پیشینیان از بین رفت. ما در این دوره به منظور جلوگیری از تداوم روند تخریب باغات، طرح بازآفرینی، ساماندهی و صیانت از باغات کن را با عنوان طرح موضعی در مراجع ذی‌ربط به تصویب رساندیم.

سالاری درخصوص تصمیمات اتخاذ شده در این رابطه گفت: در این جلسه مقرر شد، ظرف مدت یک هفته نسخه نهایی طرح تفصیلی و بازآفرینی روستای کن و شبکه معابر و شبکه‌های انتقال آب‌های سطحی آن بررسی نهایی شده و به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ جهت تصویب و ابلاغ نهایی، ارجاع شود، همچنین سازمان اجرایی ویژه عملیاتی کردن طرح موضعی باغات کن به موجب تکلیف شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و نیز در راستای اجرای مفاد سند برنامه و بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران که به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسیده است، در مدت زمان حداکثر یک ماه (آن هم توسط یکی از سازمان‌های موجود شهرداری) تشکیل شده و فعالیت خود را رسما آغاز کند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به دیگر تصمیمات این جلسه اظهار کرد: آغاز هر چه سریع‌تر بازآفرینی و ساماندهی محدوده باغات کن شامل بهسازی و بازآفرینی کوچه باغ‌ها، نهرها و جوی‌های طبیعی موجود انتقال آب، روشنایی عرصه‌های عمومی و معابر و همچنین ساماندهی و خارج کردن مشاغل نامتجانس از این محدوده با توجه به تصویب منبع ۸۰ میلیارد تومانی بودجه در سال ۹۹ (با پیشنهاد کمیسیون شهرسازی و معماری و تصویب شورای شهر) و به سرانجام رساندن این تکالیف تا پایان امسال از دیگر تصمیمات این جلسه بود.

وی افزود: با توجه به ابلاغ ضوابط ساخت و ساز در محدوده باغات کن (با رویکرد ایجاد فضاهای تفریحی تفرجگاهی و پذیرایی آن هم با بارگذاری بسیار حداقلی) و به موجب مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و کمیسیون ماده ۵ مقرر شد در هفته آتی جلسه‌ای در منطقه ۵ شهرداری تهران به منظور نحوه عملیاتی کردن این ضوابط داشته باشیم تا برای حوزه شهرسازی و معماری تعیین تکلیف شود. همچنین مقرر شد به منظور پیگیری مصوبات مذکور و اسناد مصوب در نهادهای فرادست و اجرای به موقع اقدامات لازم، هر دو هفته یک بار (روزهای پنج‌شنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح) این جلسات به همراه مسوولان و مدیران سایر نهادهای مرتبط به‌صورت مستمر تشکیل شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تاکید کرد: تمامی زمینه‌ها، اسناد، مصوبات و حتی بودجه لازم برای ایجاد بزرگ‌ترین، پهناورترین و جذاب‌ترین تفرجگاه عمومی شهر تهران مبتنی بر مشارکت ذی‌نفعان محدوده باغات و اراضی کن فراهم شده است و چنانچه اهتمام جدی مدیران شهرداری و شهرسازی بر اجرای آن قرار گیرد، یکی از دستاوردهای مدیریت شهری دوره پنجم با رویکرد کیفی‌سازی رقم خواهد خورد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا