مسکن و ساختمان

پروفسور گلابچی در گفتگو با «صما»:

تعهد پاسخگویی در ساخت و ساز با نصیحت امکان پذیر نیست

چهره ماندگار ایران در مهندسی راه و ساختمان گفت: سازنده پاسخگو در بازار ساخت و ساز مسکن به سازنده ای گفته می شود که تمام تعهدات حرفه ای خود را انجام دهد، بنابراین پاسخگو بودن تولیدکنندگان مسکن تنها با نصیحت و توصیه امکان پذیر نیست.

پروفسور محمود گلابچی در گفتگو با «صما» با بیان اینکه مقررات ساخت و ساز باید به گونه ای باشد که سازنده را موظف به پاسخگویی در قبال سازه ای که بنا کرده نماید، افزود: متأسفانه چرخه ساخت و ساز در نظام اجرایی ما یک چرخه معیوب است، به گونه ای که تعهد پاسخگویی و نظارت بهینه و اصولی در آن دیده نمی شود.

عضو شورای تدوین مقررات ملی ساختمان با بیان اینکه در بسیاری از کشورها سازندگان در قبال تعهدات خود مسئول و ملزم به پاسخگویی هستند، گفت: این تعهدات که البته در کشور ما وجود ندارد، از زمان ساخت آغاز شده و در زمان تحویل ادامه می یابد و سازنده ملزم است در دوره ای که کیفیت ساختمان را تضمین کرده، به تعهد خود در این مورد پایبند باشد.

این مدرس دانشگاه با انتقاد از دیدگاهی که سعی در بی کیفیت جلوه دادن محصول انبوه سازان دارد، تصریح کرد: نمی توان منکر شد که تولید انبوه در ایران دارای شتاب زدگی هایی است اما در همین تولید انبوه نیز کیفیت به مراتب از دیگر ساخت و سازها بالاتر است.

وی ادامه داد: اگر تمام برنامه های ساخت و ساز بر مبنای اصول منطقی پیش برود، انبوه سازی به معنای واقعی خود که همان تولید صنعتی و با کیفیت است خواهد رسید.

عضو هیات امنای انجمن مفاخر معماری ایران افزود: امروز اگر در کشورهای موفق، تجربه های توسعه دهندگان برجسته شده است، به این دلیل است که انبوه سازی بر اساس یک فرایند صرفاً کمّی نبوده بلکه تولیدی با کیفیت و همراه با پاسخگویی کامل بوده است.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به اصالت شناسنامه فنی ملکی ساختمان نیازمند بازنگری در قانون نظام مهندسی و اجرای ساختمان ها هستیم، گفت: شناسنامه فنی ساختمان اگر فقط محصول یک گزارش معمولی در پایان دوره ساخت باشد هیچ گاه معرف ویژگی های آن بنا نخواهد بود.

پروفسور گلابچی شناسنامه واقعی فنی ملکی ساختمان را تاریخ نگاری کامل مراحل ساخت یک بنا دانست و گفت: این شناسنامه باید در اختیار کسانی مالکان و خریداران آن ساختمان قرار گرفته و معیاری باشد برای معرفی تمام مختصات بنایی که ساخته شده است.

;

;

;

;

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا