مسکن و ساختمان

تصمیمات جدید بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز

بانک مرکزی با توجه به تصمیمات اتخاذشده توسط کارگروه ستاد ویژه اقتصادی در راستای ساماندهی بازار ارزی کشور موارد زیر را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا، بر این اساس درآمد‌های ارزی وزارتخانه و شرکت‌های دولتی و دستگاه‌های موضوع بند ۲۷ قانون بودجه سال ۹۱ کشور به نرخ مبادله‌ای در مرکز عرضه خواهد شد و بانک‌ها مکلفند به نرخ مبادله‌ای آن را خریداری کنند.

بر این اساس خرید ارز صادر‌کنندگان به نرخ مبادله‌ای بلامانع بوده و ارائه‌ی اعلامیه خرید ارز در این خصوص جهت استفاده از جایزه و مشوق های صادراتی و معافیت‌های مالیاتی الزامی است.

صمد کریمی – سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور – با اعلام این خبر به خبرنگار ایسنا گفت: همچنین بر این اساس صادر‌کنندگان می‌توانند علاوه بر فروش ارز صادراتی در مرکز مبادلات ارزی کشور از ارز خود جهت واردات مطابق با گروه‌های کالایی استفاده کنند. هم‌چنین استفاده سایر وارد‌کنندگان از ارز صادر‌کننده بلامانع است.

وی ادامه داد: ضمن این‌که سپرده‌گذاری ارزی و پرداخت بدهی ارزی برای صادر‌کنندگان امکان‌پذیر است.

کریمی افزود: براساس بخشنامه مذکور، جانب عرضه‌ی ارز در اقتصاد ایران تقویت شده و مرکز مبادلات ارزی کشور می‌تواند تقاضاهای بیشتری را به ترتیب اولویت‌های کالایی پوشش دهد.مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا