مسکن و ساختمان

اجاره‌بهای مسکن، محل درآمد جدید دولت

مسوولان مالیاتی کشور برای افزایش سهم درآمدزایی دولت از مسیری غیر از درآمدهای نفتی، با اتکا به افزایش میزان وصول مالیات از مجاری گوناگون، بازار اجاره مسکن را هدف گرفتند.

به گزارش دنیای اقتصاد، در حالی که نهاد مالیاتی کشور در پی برنامه ویژه برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، لایحه تحول مالیاتی را این روزها در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در دست بررسی دارد، در نشست دو روز گذشته خود در کمیسیون عمران گزارشی در خصوص اصلاح دریافت مالیات از واحدهای مسکونی اجاره‌ای ارائه کرد.
سخنگوی کمیسیون عمران در این باره توضیح داد: رییس سازمان امور مالیاتی کشور با حضور در بین اعضای کمیسیون عمران مجلس با ارائه گزارشی از موارد اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم، خواستار اصلاح دریافت مالیات از واحدهای مسکونی اجاره‌ای به گونه‌ای شده که سقف معافیت مالیاتی به جای افزایشی، کاهش پیدا کند تا تعداد موجران در نوبت پرداخت مالیات افزایش یابد!
درآمدزایی مالیاتی یا مشوق اجاره ای؟
مهرداد لاهوتی گفت: در اصلاحیه‌ای که در قالب لایحه تحول مالیاتی از سوی دولت در این زمینه ارائه شد، پیشنهاد شده است در صورت تصویب این بخش از لایحه، سقف متراژ واحدهای مسکونی اجاره‌ای مشمول دریافت مالیات، از ۱۵۰ متر برای تهران و کلانشهرها به ۷۵ مترمربع و از ۲۰۰ متر برای سایر شهرها به ۱۰۰مترمربع کاهش یابد.
وی با اشاره به اینکه هنوز نظر قطعی کمیسیون عمران در این زمینه اعلام نشده است و نمایندگان این کمیسیون به عنوان کمیسیون تخصصی فرعی در بحت دریافت مالیات، به جمع‌بندی مشخصی در این زمینه نرسیده‌اند، افزود: در قانون سابق دریافت مالیات‌ها، اگر شخصی دو واحد ۷۵ مترمربعی داشت که در مجموع ۱۵۰ مترمربع می‌شد باید به دولت مالیات می‌پرداخت، اما در لایحه اصلاحی، اگر شخصی هزار واحد زیر ۷۵ مترمربعی هم داشته باشد مشمول پرداخت مالیات نمی شود.
لاهوتی گفت: به این ترتیب سازمان امور مالیاتی عقیده دارد در قالب اصلاحیه جدید مشوق بسیار خوبی برای رواج صنعت اجاره داری در کشور ایجاد می‌شود.
نگرانی از تغییر فضای مالیاتی مسکن
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه هم اکنون زمان مناسبی برای ایجاد چنین تحولی در بازار مسکن نیست، تصریح کرد: در حال حاضر کاهش سقف متراژ خانه‌های مسکونی اجاره‌ای برای اخذ مالیات، بار مضاعفی را بر مستاجران تحمیل می‌کند؛ چرا که موجر پس از الزام برای پرداخت مالیات به دولت، به طور قطع میزان مالیات را با افزایش اجاره بها، تامین خواهد کرد.
وی افزود: در حال حاضر اعضای کمیسیون عمران در حال بررسی این بند از لایحه تحول مالیاتی در بخش مسکن هستند.
لاهوتی ادامه داد: به نظر کمیسیون عمران هر چند نگرش مالیاتی به بخش مسکن مانند سایر بخش‌های اقتصادی به منظور افزایش درآمدهای مالیاتی، حق مسلم دولت است اما در حال حاضر تغییر فضای مالیاتی در بخش مسکن نتیجه‌ای جز ایجاد بهانه و انگیزه برای افزایش اجاره بها نخواهد داشت.
دو پیشنهاد مالیاتی به دولت
لاهوتی از وجود دو پیشنهاد مالیاتی در کمیسیون عمران خطاب به سازمان مالیاتی خبر داد و گفت: تعیین متراژ بیش از ۱۰۰ متر برای تهران و کلانشهرها و ۱۲۰ مترمربع برای سایر شهرها بابت معافیت مالیات اجاره بها، یکی از پیشنهادهای کمیسیون عمران به دولت برای دریافت مالیات از واحدهای اجاره‌ای است.
وی افزود: از سوی دیگر پیشنهاد بهتری که وجود دارد، معافیت کامل واحدهای مسکونی اجاره‌ای از پرداخت مالیات به منظور تشویق مالکان به اجاره واحدهای مسکونی خالی و تنظیم قیمت‌ها در بازار مسکن است.
یک وزیر برای چند وزارتخانه؟
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس همچنین در حاشیه گفت و گو با «دنیای اقتصاد» در خصوص بحث اصلاح مالیات‌ها در بخش مسکن در پاسخ به این سوال که آیا پذیرش سرپرستی وزارت ارتباطات از سوی وزیر راه و شهرسازی در مقطع زمانی حاضر که دولت درگیر اتمام واحدهای مسکن مهر است، تصمیم درستی بوده است؟ گفت: نیکزاد وزیری پر تلاش است و در برابر هر درخواستی که به وی می‌شود آبروداری می‌کند؛
هر چند که با شرایطی که در حال حاضر دولت در بحث اتمام واحدهای مسکن مهر و سایر وظایف سنگینی که در مدت زمان محدود تا پایان دولت دهم در بخش راه و شهرسازی بر عهده دارد، پذیرش چنین مسوولیت سنگینی چندان به مصلحت نبود.مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا