مسکن و ساختمان

نیاز به ساخت ۶ میلیون مسکن در کشور

محمد رضا رضایی کوچی ، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درمورد معضل کمبود مسکن  بیان کرد:نیاز انباشته کشور به مسکن ۶ میلیون واحد است اما تاکنون ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی توسط دولت در دست ساخت است و امیدوار هستیم هرچه سریع تر به اتمام برسد. 

 درسطح کشور فعالیت های عمرانی مختلف و بزرگی درحال انجام است و به صراحت می توان گفت که کشورمان در حوزه عمران فعال است و خدمات خوبی داشته و داریم.

وی افزود: با این وجود کمبودها و تنگناها را انکار نمی کنیم. تمام هدف قوه مقننه کشور این است که با همراهی دولت در برنامه هفتم این نواقص را برطرف کند. یکی از نمودهای این تلاش نیز قانون جهش تولید بود که یکی از لایحه‌های مهم مجلس تلقی می شود. اکنون آن را به دولت ارجاع داده ایم. طبق این لایحه باید سالی یک میلیون مسکن توسط دولت باید ساخته شود.

رضایی کوچی ادامه داد: ازطرفی تمام صاحب نظران و تمام مردم کشورمان می دانند که ما به لحاظ زمین کمبود نداریم و در تامین زمین که بیشتر در محدوده شهر‌ها هستند مشکلی وجود ندارد. با این حال به منظور رونق بیشتر و استفاده بهتر تلاش کردیم ۵۰ درصد از زمین های مورد نیاز برای اجرای این قانون را از زمین هایی که برای دستگاه‌های دولتی است طبق قانون برای ساخت مسکن استفاده کنیم.

او متذکر شد که هرچند تقاضای مسکن در کشور ما بسیار بیشتر از مسکن های درحال ساخت فعلی توسط دولت است. واقعیت این است که به ساخت ۶ میلیون واحد مسکن در کشور نیاز داریم.  

رضایی کوچی گفت: همانطور که ذکر شد درحوزه زمین و تامین آن مشکلی نداریم و این مسئله در در برنامه هفتم توسعه حل شده، اما مشکل کار، تسهیلات بانکی است. بانک‌ها را مکلف کردیم که سالانه ۲۰ درصد از منابع خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند و اگر این کار را انجام ندهند باید مالیات بدهند.

وی عنوان کرد: اما متاسفانه بیشتر بانک‌ها در راستای این تعهدات هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند و  علاقه‌ای ندارند در حوزه مسکن وارد شوند. دراین میان بانک مسکن تنها نزدیک به ۷۰ درصد تعهدات خود را عملی کرده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: بنابراین مشکل اصلی ما درحوزه تسهیلات بانک هاست  که باید این کشل را برطف کنیم و ازطرفی نرخ سود بانکی را نیز کاهش دهیمنکته مبرهن این است که بانک‌ها در پرداخت تسهیلاتر حوزه مسکن اصلا خوب عمل نکرده اند. موضوع دوم مصالح ساختمانی است. اکنون قیمت‌های مصالح ساختمانی بسیار افزایش پیدا کرده است و ورود آن‌ها به بورس نیز باعث افزایش قیمت آن‌ها شده است.

رضایی کوچی درانتها ابراز کرد: اکنون به دولت پیشنهاد دادیم که سیمان و فولاد را از بورس خارج کنیم تا شرایط بهتری را برای مصرف کننده ایجاد کنیم. البته در این امر نظارت زیادی داشته باشیم. اکنون قیمت مصالح ساختمانی نسبت به دو سال گذشته دو برابر شده است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا