مسکن و ساختمان

انتشار آمار مسکن بعد از ۸ ماه

در ماه گذشته میانگین قیمت مسکن به متر مربعی ۷۷ میلیون تومان رسیده است و تورم نقطه به نقطه مسکن به عدد قابل توجه ۷۵ درصدی رسیده است.

بانک مرکزی و مرکز آمار ایران از ۸ ماه پیش و با جهش قیمت مسکن به بالاتر از ۵۰ میلیون تومان انتشار آمار متوسط قیمت مسکن در تهران را متوقف کردند. اتفاقی که منجر شد شفافیت بازار مسکن از چیزی که بود هم کمتر شود و دسترسی به داده‌ها بسیار محدود شود.

ساعتی پیش اما مرکز آمار ایران بالاخره آمار تورم مسکن برای شهریور ماه را منتشر کرد. طبق این گزارش در ماه گذشته میانگین حسابی قیمت مسکن در پایتخت به متر مربعی ۷۷ میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب تورم نقطه به نقطه مسکن در شهریور ماه به عدد قابل توجه ۷۵ درصدی رسیده است.

اما نکته جالب توجه مسیر نزولی قیمت مسکن در تابستان بوده است. طبق داده‌های مرکز آمار شهریور ماه برای سومین ماه پیاپی شاخص قیمت مسکن نزولی بوده است. به طوری که در شهریور تورم ماهانه مسکن منفی ۱.۷ درصد بوده است و در مرداد هم منفی ۰.۷ درصد.

در شهریور ماه منطقه یک با متوسـط وزنی قیمت ۱۵۸ میلیون تومان بیشـترین و منطقه ١٨ با متوسـط وزنی قیمت ۴۱.۵ میلیون تومان کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده‌اند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا