مسکن و ساختمان

نهضت ملی مسکن همچنان بی‌رونق

تعداد بانک‌های مشارکت کننده در طرح نهضت ملی مسکن (غیر خود مالک) که در مرداد امسال برابر با ۵ بانک بود در شهریور با اضافه شدن یک بانک دیگر به ۶ بانک رسید.

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد تا پایان شهریور ماه امسال تنها ۶ بانک مسکن، توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، تجارت، ملت و سپه به طور مستقیم (غیر خود مالک) در طرح نهضت ملی مسکن شرکت کرده‌اند و معادل ۳۱ هزار و ۷۳۴ میلیارد تومان تسهیلات پرداخته‌اند. این در حالی است که ۲۱ بانک دیگر که عمدتا خصوصی هستند هیچگونه تسهیلاتی بخش نهضت ملی مسکن (غیر خود مالک) پرداخت نکرده‌اند.

بخشی از طرح نهضت ملی مسکن نیز به شیوه ساخت خود مالکی است یعنی متقاضیان خود دارای زمین هستند و برای ساخت آن تسهیلات دریافت می‌کنند؛ متقاضیان در این زمینه تا پایان شهریور ماه امسال از سوی ۱۴ بانک معادل ۲۷ هزار و ۸۴ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

بانک مسکن در دو بخش خود مالکی و غیرخود مالکی بیشترین وام را پرداخت کرده است. این در حالی است که در مجموع در طرح نهضت ملی مسکن همچنان ۱۱ بانک هیچگونه تسهیلاتی پرداخت نکرده‌اند.

در ادامه گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد تا پایان شهریور امسال ۱۹ بانک کشور حدود ۱۷.۴ همت تسهیلات ودیعه مسکن پرداخته کرده‌اند که بانک ملت با سهم ۳.۲ همتی در صدر آن قرار دارد.

همچنین گزارش قانون جهش تولید مسکن نشان می‌دهد که ۱۶ همت نیز در زمینه حوادث غیرمترقبه تا پایان شهریور امسال پرداخت شده و در بخش مسکن روستایی نیز حدود ۲۴ همت تسهیلات از سوی ۹ بانک اعطا شده است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا