مسکن و ساختمان

با حداقل چند یورو می‌شود در بازار مسکن فرانسه سرمایه‌گذاری کرد؟

متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در فرانسه طی اوت ۲۰۲۳ به ۴ هزار یورو رسید که نسبت به ۴ سال پیش ۲۰ درصد افزایش یافته است. با این حال، هنوز در برخی از شهرهای کوچک، آپارتمان‌هایی با بهای هر مترمربع هزار یورو پیدا می‌شود. اما حتی با کمتر از این رقم هم می‌شود در بازار مسکن فرانسه سرمایه‌گذاری کرد.

خرید یک واحد آپارتمانی یا یک خانه ویلایی حتی انباری و پارکینگ و کسب درآمد از اجاره آن به عنوان سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار املاک مسکونی و تجاری همواره مطرح بوده است. اما همزمان با افزایش مستمر هزینه‌های زندگی و قیمت مسکن، پس‌انداز پولی که بتوان با آن خانه‌ای برای محل سکونت خرید، روز به روز دشواتر می‌شود، چه رسد به این که بتوان به بازار مسکن به عنوان محل سرمایه‌گذاری از طریق خرید خانه دوم فکر کرد. 

گذشته از این، همپایِ افزایش قیمت مسکن، هزینه‌های خرید و اجاره آن نیز رو به صعود است: هزینه‌های حق مشاوره آژانس‌های املاک برای یافتن واحد مطلوب یا صرف وقت در میان انبوه آگهی‌های منتشر شده، هزینه بالای ثبت سند مالکیت، نرخ عقد اجاره‌نامه و هزینه و زمان از دست رفته برای یافتن مستاجر دلخواه، همچنین خرج اصلاح و بازسازی متناوب واحد مسکونی تحت اجاره و نیز درآمدهای از دست رفته به دلیل خالی ماندن اجتناب ناپذیر ملک یا بروز مشکلات اقتصادی برای مستاجر که موجب ناتوانی او در پرداخت به موقع اجاره می‌شود. 

اما در مقابل، این امکان وجود دارد که با بودجه‌ای بسیار محدود‌تر از میزانی که برای خرید یک ملک مورد نیاز است، در بازار مسکن کشوری مثل فرانسه به طور غیرمستقیم سرمایه‌گذاری کرد. 

گروهی از شرکت‌ها که با عنوان شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (SCPI) فعال هستند، با معرفی واحدهای مسکونی با نرخ بازده اجاره بالا در پی جذب سرمایه‌گذار هستند. به عنوان نمونه، این شرکت، ملکی را پیشنهاد کرده که با حداقل ۱۹۵ یورو می‌شود در خرید و اجاره آن مشارکت کرد. این سرمایه‌گذاری طی سال مالی گذشته ۹.۱۴ درصد بازده داشته است که ۵.۹۷ درصد آن ناشی از درآمد اجاره و ۳.۱۷ درصد از آن ناشی از افزایش قیمت ملک بوده است. این شرکت پیش‌بینی کرده که متوسط بازده این سرمایه‌گذاری طی ۵ سال آینده ۵.۳۴ درصد و طی ۱۰ سال آینده سالانه ۱۰ درصد خواهد بود. 

جذابیت این گروه از شرکت در ارائه تعداد پروژه‌های مختلف و جذاب با حداقل آورده‌های متنوع و نرخ‌های سود بالاتر است. چنان که در میان پروژه‌های این شرکت، نرخ بازده ۱۱ درصدی نیز مشاهده می‌شود. 

این روش سرمایه‌گذاری این مزیت اصلی را داراست که تمامی امور و هزینه‌های مربوط به پیدا کردن، خرید، اجاره، نگهداری ساختمان بر عهده شرکت مربوطه خواهد بود. اما این ریسک وجود دارد که برآورد شرکت در مورد چشم‌انداز بازار ملک و سطح بازده اجاره ساختمان خریداری شده، درست از آب در نیاید؛ همان‌طور که این امکان وجود دارد که بروز یک شوک پیش‌بینی نشده، ارزش ملک و بازده اجاره آن را افزایش دهد. 

متوسط سوددهی این گروه از شرکت‌های فرانسوی در سال مالی گذشته ۴.۵۳ درصد گزارش شده که بیش از دو برابرِ نرخ سود پرداختی به حساب‌های پس‌انداز بانکی در سال ۲۰۲۲ بوده است. 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا