مسکن و ساختمان

مشارکت دولت با سازندگان در اقدام ملی مسکن به نفع هردوست

سعید آسویار نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران:

سعید آسویار، نایب رئیس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران در گفتگو با صما درباره معایب نهضت ملی مسکن بیان کرد: قیمت ساخت این نوع مسکن به متری ۸  تا ۹ میلیون تومان رسیده که اگر کسی بخواهد متریال خوب استفاده کند با این قیمت قابل اجرا نیست. از طرف دیگر تسهیلات بانکی که به سازندگان مسکن ملی می دهند بسیار دیر واریز می شود و چندبار طی مدت ساخت ، شاهد تورم قیمت مصالح ساختمانی هستیم تا این تسهیلات به دست سازنده برسد قیمت ها چندبار تغییر می کند. همچنین در طرح های مسکن ملی اقدامات زیربنایی مانند تامین آب، برق و گاز و خدمات مورد نیاز ساکنان مانند مدرسه، درمانگاه یا کلانتری وجود ندارد. مکان یابی نقاط بسیار مهم است. ایتم بعدی که حاشیه ریسک سازندگان را کم کند ارائه پروژه در قالب مشارکت است حداقل ۳۰ درصد از پروژه را  به سازنده مشارکتی بدهند تا زمانی که قیمت مصالح به صورت نجومی افزایش می یابد سازنده ضرر نکند و سوار بر تورم باشد.

پروژه های مشارکتی هم کیفیت ساخت را تضمین می کند هم ریسک سازنده کاهش می یابد و لازم نیست که پروژه به خاطر صورت وضعیت طولانی شود و زمان ساخت هم کاهش می یابد.

وی درباره اینکه اگر مدیر شهری بود برای حل بحران مسکن چه می کرد گفت: در قوانینی که جدید تصویب شده و اجرا می شود در خصوص ساخت و ساز و خرید و فروش مسکن و قوانین مالیات تجدید نظر می کردم یا اجرای آن را ۵ سال به تاخیر می انداختم.

از سوی دیگر چون بانک ها منابع مالی خوبی در اختیار  ندارند که در مسکن ملی سرمایه گذاری کنند قوانین را با بانک مرکزی هماهنگ می کردم که تسهیلات برای امر ساخت و ساز در نظر گرفته شود و به بخش ساخت و ساز، خدماتی نگاه نشود . همچنین لیزینگ مسکن را راه اندازی می کردم . عوارض شهرداری را به جای افزایش ثابت نگه می داشتم و تخفیفات زیاد به صورت اقساطی می کردم.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا