مسکن و ساختمان

تغییر قیمت مسکن در تهران

برخی سازندگان به دلیل نیاز به نقدینگی در شرایط کسادی معاملات مسکن، بخشی از واحدهای خود را با قیمت‌های کمتر از عرف بازار به فروش می‌رسانند.

رخ‌های پیشنهادی در بازار مسکن اگرچه در مسیر کاهش قرار دارد اما هنوز با قیمت‌های قطعی فاصله‌ی معناداری دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در هفته‌های اخیر تحت تاثیر محو انتظارات تورمی، طرف تقاضا اعتنایی به قیمت‌های غیرمتعارف فروش آپارتمان ندارد. با این حال بررسی‌ها گویای آن است که بعضا قیمت‌های اعلامی ۱.۵ تا ۲ برابر نرخ‌های معاملات است.

به طور مثال مروری بر فایل‌های عرضه شده به بازار مسکن محله پونک در منطقه ۵ تهران گویای آن است که نرخ‌های پیشنهادی در محدوده ۱۰۰ تا ۱۰۵ میلیون تومان اعلام می‌شود؛ در حالی که میانگین قیمت متعارف ۷۷.۵ میلیون تومان است. در محله تهرانپارس غربی نیز بخش قابل توجهی از نرخ‌های پیشنهادی در محدوده ۱۰۰ میلیون تومان به بالا تعیین شده اما قیمت‌های متعارف بر اساس معاملات ۷۵.۶ میلیارد تومان است.

به گفته‌ی مشاوران املاک شهر تهران، تعداد معاملات چنگی به دل نمی‌زند و بازار مسکن همانند ۳ ماه گذشته، هفته جاری نیز در رکود قرار داشت؛ رکودی که از اوایل خرداد آغاز و به کاهش قیمت منجر شده است. واسطه‌های ملکی می‌گویند ممکن است پس از ماه صفر، معاملات مقداری افزایش پیدا کند اما ایجاد رونق بعید به نظر می‌رسد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا