مسکن و ساختمان

۴۲۰هزار خانه بدون اسکلت روی گسل جنوب شرق تهران

رئیس بخش زلزله‌‌‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از وجود ۴۲۰‌هزار خانه فاقد اسکلت بر روی گسل فعال جنوب شرق تهران خبر داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، صبح دیروز، زلزله‌‌‌ای به بزرگی ۶/ ۳ ریشتر، جنوب شرق تهران را لرزاند.

علی بیت‌‌‌اللهی، رئیس بخش زلزله‌‌‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام اینکه این زلزله خسارتی در پی نداشت بر ضرورت مقاوم‌‌‌سازی ۴۲۰‌هزار واحد مسکونی بدون اسکلت در آن منطقه تاکید کرد. وی گفت: بنا به گزارش مرکز لرزه‌‌‌نگاری دانشگاه تهران صبح دیروز ساعت ۷ و ۵ دقیقه زلزله‌‌‌ای در عمق ۱۰ کیلومتری با بزرگی ۶/ ۳ در جنوب شرقی تهران رخ داد. بیت‌‌‌اللهی با اشاره به اینکه این مسیر در امتداد جاده پاکدشت و شریف‌‌‌آباد قرار دارد، گسل مسبب این زلزله را گسل ایوانکی عنوان کرد و افزود: به نظر می‌رسد یکی از فعال‌‌‌ترین گسل‌‌‌‌‌‌های جنوبی تهران که منتهی به جنوب شرق تهران می‌شود و در محدوده نزدیک به شهر ری و منطقه ۱۹ واقع می‌شود همین گسل ایوانکی باشد که پیش‌تر نیز وقوع چند رخداد لرزه‌ای را در سال‌های اخیر داشته است. وی توضیح داد: با توجه به اینکه این زلزله بزرگی زیر ۴ داشته است برآورد خسارتی برای آن انتظار نمی‌رود. اما اهمیت این زمین‌لرزه در این است که این محدوده در ۲۰ کیلومتری کلان‌شهر تهران در ۱۳ کیلومتری پاکدشت و ۱۴ کیلومتری باقردشت واقع است.

۵/ ۱۱میلیون نفر در معرض خطر

بیت‌اللهی گفت: طبق آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۵ انجام شد کل جمعیت ساکن در اطراف رومرکز این زلزله بالغ بر ۱۱ و نیم میلیون نفر است. همچنین در این حدود نزدیک به ۴۲۰‌هزار واحد مسکونی بدون اسکلت وجود دارد که نشان می‌دهد زلزله اگر بزرگی متوسطی داشت می‌توانست خطرآفرین باشد. وی تصریح کرد: تمامی این موارد دلایل اهمیت این رخدادهای کوچک است که هرچند خسارتی به بار نمی‌‌‌آورند اما باید توجه کنیم که رخداد این زلزله‌‌‌های کوچک معرف فعال بودن گسل‌‌‌هاست. بیت‌‌‌اللهی توضیح داد: بررسی‌های آماری حاکی از آن است که در اطراف رومرکز زلزله در ۱۷ سال گذشته ۶۰۰ زمین‌لرزه با بزرگی ۵/ ۲ و بزرگ‌تر رخ داده است که نشان می‌دهد منطقه از نظر لرزه‌‌‌خیزی فعال است که باید در خصوص لرزه‌‌‌خیزی مناطق پایش و نظارت داشته باشیم.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا