مسکن و ساختمان

پنل مصادیق ارزش افزوده پروژه فونیکس در دومین اجلاس طراحان و سازندگان اصفهان:

معمار باید دیالوگ بین شهر و پروژه‌ای که دارد،ایجاد کند

پروژه پنل مصادیق ارزش افزوده در فونیکس با حضور محسن تاج الدین، معمار و صادق ارنواز، نماینده گروه نکسا  روز چهارشنبه ۳۱ خرداد در دومین اجلاس سازندگان و طراحان برگزار شد.

تاج الدین از مبحث مخاطب شناسی شروع کرد و گفت مخاطب یکی از مسائل اساسی در معماری است. مخاطب معمار چند دسته هستند کسانی که سرمایه گذاراند، بهره‌ وران ساختمان، کسانی که از کنار ساختمان عبور می کنند و کسانی که تصاویر این ساختمان را در مجله یا فضای مجازی می ببیند.

طرح معمار  در وحله اول باید برای سرمایه گذار ارزش افزوده ایجاد کند، برای کاربر کیفیت فضایی و آرامش، برای کسی که از کنار آن رد می شود تجربه فضای ماندگار و برای کسی که تصاویر را می بیند جذابیت ایجاد کند.

معماری باید مربوط به جغرافیای طبیعی و انسانی باشد. از اینجا تفاوت معمارها براساس روشی که به کار می برند، شکل می گیرد. معماری آموزش و تمرین است.

 وی سپس درباره پروژه فونیکس توضیح داد و گفت: همه همسایگی های آن چهارطبقه روی پیلوت است از ناین اسکوئر برای طراحی استفاده کردیم. وقتی پروژه ای بلند مرتبه و ده طبقه در چنین منطقه ای قرار است ساخته شود کنتراست با محیط ایجاد می کند و باید راه حل مناسبی پیدا می کردیم تا دیالوگ مناسبی بین شهر و پروژه برقرار شود. بنابراین طراحی را به دو بخش تقسیم کردیم بخش پایینی که تا ارتفاع همسایه ها بالا آمده است و دیالوگ با همسایه ها دارد. بخش بالایی ساختمان که به نحو دیگری جانمایی شد که خط آسمان شهر را تخریب نکند و اسمش را فونیکس گذاشتیم به معنای ققنوس و شبیه ققنوسی که از دل آتش سر بر می آورد، این ساختمان از دل شهر روییده است.

ارنواز نیز اشاره کرد: از ابتدا جواز ده طبقه را برای ۲۵۰۰ متر زمین گرفتیم و نکسا سرمایه گذار ساختمان های مسکونی است. همه پروژه های ما مدرن است. وقتی زمین می خریم مشاور یا معمار انتخاب می کنیم. اول وارد محل کانسپت می شویم و چند قرار کانسپت با چند معمار می بندیم. استراتژی دیگری که داریم؛ رقابت معماری است که تاکنون سه رقابت برگزار کردیم. از دبیرخانه نظارت وزارت مسکن و شهرسازی هم استفاده کردیم تا حواشی ایجاد نشود. فونیکس نیز برنده جایزه معماری شد و کار را برای طراحی به آقای تاج الدین سپردیم.

وی افزود: همیشه از مسابقه معماری برای پروژه ها استفاده نمی کنیم. قوانین دست و پای سازندگان و شرکت های ساختمانی را بسته است و برای ما قابلیت اجرای یک طرح خوب کمتر گذاشته است که سبب می شود، سازندگان سرمایه هایشان را خارج کنند. امیدوارم از چنین اجلاس هایی بشود برای رساندن حرف سازندگان به کسانی که می توانند قوانین را تسهیل کنند استفاده کرد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا