مسکن و ساختمان

رکود، گریبان‌گیراملاک کلنگی

 نتایج بررسی وضعیت بازار زمین و املاک کلنگی در شروع سال ۱۴۰۲ حکایت از آن دارد که در این بازار رکود فراگیر حاکم بوده و معاملات املاک کلنگی در بیشتر مناطق پایتخت در سطح حداقلی است.

به گزارش صما و به نقل از «دنیای‌اقتصاد»، واسطه‌‌‌های ملکی فعال در بازار زمین می‌‌‌گویند اگر مالکی برای فروش زمین خود قصد جدی داشته باشد، احتمالا باید چند ماه در صف فروش باقی بماند. رکود در بازار زمین و املاک کلنگی از چند ماه قبل در بازار معاملات ملکی پایتخت حاکم بوده است. اما در عین حال برخی مالکان املاک زمین به فروش ملک خود در همین شرایط تمایل دارند.

گفته می‌شود عمده متقاضیان زمین در بازار هفته‌‌‌های اخیر متقاضیان سرمایه‌گذاری در این بازار بوده‌‌‌اند و سهم سازنده‌‌‌ها از خرید املاک کلنگی به حداقل رسیده است. به جز برخی محله‌‌‌ها در مناطق جنوبی شهر تهران که سطح قیمت آنها نسبتا مناسب است، تمایل چندانی به خرید زمین از سوی سازنده‌‌‌ها وجود ندارد. از آنجا که کسب و کار برخی از سازنده‌‌‌ها به جای «خانه‌‌‌سازی»، «خانه‌‌‌داری» شده است و آنها به جای سرمایه‌گذاری ساختمانی جدید، ترجیح می‌دهند واحدهای تکمیل‌شده پروژه‌‌‌های قبلی خود را در وضعیت کلید‌نخورده یا بعضا در اجاره نگه دارند و ارزش سرمایه خود را به این ترتیب حفظ کنند، بنابراین تقاضای خرید املاک کلنگی کاهش پیدا کرده است. البته این به معنای تشکیل صف طویل فروش زمین در بازار نیست، چراکه مالکان املاک کلنگی نیز با علم به شرایط تورمی در بازار مسکن، تمایل چندانی به فروش نشان نمی‌‌‌دهند. اما معدود فروشندگان زمین در این شرایط بازار احتمالا مدت زیادی در صف انتظار فروش معطل خواهند شد تا معامله‌‌‌ای با ارزش ریالی به مراتب سنگین‌‌‌تر از معاملات آپارتمان سر بگیرد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا