مسکن و ساختمان

حمیدرضا صارمی،معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران:

کمبود ۳ میلیون واحد مسکونی در تهران

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به برنامه ریزی جهت ساخت۲۰۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت گفت: سه میلیون واحد مسکونی کم داریم.

به گزارش صما و به نقل از سایت شهر، حمیدرضا صارمی تصریح کرد : یکی از سیاست‌های کشور ما افزایش جمعیت به ۱۵۰ میلیون نفر است و با این وجود برای جمعیت فعلی نیز نمی‌توانیم مسکن تامین کنیم؛ لذا اگر برای جمعیت حاضر مسکن تهیه کنیم سرمایه اجتماعی خواهیم داشت.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران همچنین افزود: ۱۰ درصد از واحدهای مسکونی کشور کمتر از ۵۰ متر مربع وسعت دارند؛ همچنین ۲۲ درصد از واحدهای مسکونی ۷۰ تا ۸۰ متر هستند و در مجموع نزدیک به ۷۰ درصد از واحدها کمتر از ۱۰۰ متر مربع است.

وی با بیان اینکه اگر سکونتگاه رسمی مدیریت نشود سکونتگاه غیر رسمی ایجاد خواهد شد، خاطرنشان کرد: حالا که تقسیم جمعیتی در گذشته انجام نشده، تقاضای ما این است که این تقسیم‌بندی انجام شود و بلندمرتبه‌سازی در پایتخت مورد توجه قرار بگیرد و امیدواریم سخت‌گیری نشود چراکه معتقدیم جمعیت‌پذیری با این اقدام افزایش پیدا نخواهد کرد.

صارمی تاکید کرد: جمعیت ۱۲ منطقه تهران هنوز حتی به افق جمعیتی نیز نرسیده است و پایتخت به راحتی می‌تواند ۱۲ میلیون نفر جمعیت را مدیریت کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه با اشاره به برنامه ریزی جهت ساخت۲۰۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت گفت: بر اساس برآوردها در تهران می‌توان در طول ۹ ماه ۱۵ طبقه ساختمان بنا کرد.

حمیدرضا صارمی با بیان اینکه سال گذشته تحلیل آماری در تهران انجام دادیم، اظهار کرد: دهه ۹۰ کشور به طور نسبی تعطیل بوده؛ به طوریکه در سال ۹۰ تعداد ۳۴ هزار فقره پروانه صادر می‌شده، اما در سال گذشته صدور پروانه به پنج هزار فقره کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه سالیانه در تهران ۵۱ هزار ازدواج و ۳۹ هزار مهاجرت خالص ثبت می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش بُعد خانوار به ۲.۹۹ درصد، وجود یک میلیون پارسل در سطح شهر تهران و عمر ۵۰ ساله ساختمان‌ها در تهران به ۲۰ هزار فقره پروانه نیاز داریم که سال قبل پنج هزار و ۴۰۰ فقره بوده است.

صارمی یادآور شد: شهرداری نمی‌تواند نسبت به دغدغه فقر مردم بی‌تفاوت باشد همچنین امروز مسکن از رکود خارج شده و در مرز صدور ۹ هزار فقره پروانه هستیم و سال آینده در صورت عدم کارشکنی به ۲۰ هزار فقره پروانه دست خواهیم یافت.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا