مسکن و ساختمان

ایرج رخصتی مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان:

در جهت صنعتی‌سازی ساختمان،‌‌ بهره‌گیری از سازه‌های فولادی جدید ضروری است

در صنعت فولاد و در بخش تولید محصولات ساختمانی، دیگر نباید به تولید فولادهای عمومی اکتفا کنیم. در این راستا ذوب آهن اصفهان، فولادهای جدید، خاص و صنعتی را تولید می‌‌کند.

به گزارش صما مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در نخستین همایش فناورانه صنعت ساختمان و مسکن که ۱۴ شهریور ماه در سالن همایش‌های مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی با محوریت طرح جهش تولید مسکن برگزار شد ضمن بیان مطلب فوق گفت: خوشبختانه امروز شاهدیم که مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی به دنبال تحول صنعت ساختمان است تا ضمن بهبود معماری ساختمان، مزایایی همچون کاهش هزینه و افزایش سرعت ساخت و ساز نیز حاصل گردد که این امر مستلزم، تغییر در نوع ساخت وساز و صنعتی‌سازی است.

رخصتی اظهار کرد: صنعتی سازی در ساخت‌وساز نیاز به استفاده از محصولات جدید دارد تا کیفیت، سرعت و ایمنی در ساخت و ساز متحول شد.

وی افزود: جهت مرتفع سازی دیگر نمی توان از محصولات عمومی استفاده کرد و لذا باید به سمت تولید محصولات جدید با تکنولوژی جدید برویم که در این راستا ذوب آهن تولید انبوه محصولاتی همچون تیرآهن‌های بال پهن را محقق ساخته که مزایای استفاده از آن در راستای شاخص های صنعتی سازی است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه ایران با ۳۰ میلیون تن تولید رتبه دهم تولید فولاد دنیا را دارد و ظرفیت تولید بیش از ۴۰ میلیون هم موجود است در حالیکه قبل از انقلاب تنها یک کوره بلند با تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن در اختیار  داشتیم گفت: با توجه به جمعیت ومصرف سرانه فولاد ، هم اکنون با تولید مازاد مواجه هستیم که باید صادر شود و لذا حرکت صنایع فولادی به سمت تولید محصولات خاص مشکلی در تامین محصولات فولادی عمومی ایجاد نمی‌کند.

رخصتی با اشاره به ضرورت بهره‌گیری بیشتر از سازه‌های فولادی در صنعت ساختمان کشور، گفت: محصولات جدید ذوب آهن به توسعه صنعت ساختمان و صنعتی سازی کمک می کند و به طور کلی صنعت فولاد کشور برای پاسخ‌گویی به نیازهای جدید باید به سمت تولید فولادهای خاص برود.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: یکی از رویکردهای جدید این مجتمع عظیم صنعتی در بخش فروش که در بورس کالا انجام می‌شود، تعریف سبد محصولات بر اساس نیاز پروژه‌هاست که موجب کاهش هزینه‌های انبوه‌سازان و تسهیل ساخت‌وساز است.

وی همچنین به تولید محصولات جدید در شرکت تارابگین ذوب آهن اصفهان از جمله دیوارهای پیش ساخته با ویژگی‌های جدید و همچنین امکان استفاده از سرباره‌های ذوب آهن در تولید بتن‌های خاص نیز اشاره کرد و گفت: امیدوارم این مجتمع عظیم صنعتی که با تولید ریل ملی توسعه حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی کشور را رقم زد، امروز نیز بتواند به عنون همکار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سایر نهادهای ذیربط در تحول صنعت ساختمان کشور نقش خود را به خوبی ایفا نماید.

شایان ذکر است نخستین رویداد فناورانه صنعت ساختمان و مسکن ۱۴ شهریور ماه با حضور رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس، غفاری رئیس سازمان ملی زمین و مسکن، مدیرعامل بانک مسکن، سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، رئیس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبری وزارت راه و شهرسازی و جمعی از مسئولین و متخصصین و فعالان صنعت ساختمان کشور برگزار شد.

در این رویداد پنل‌های تخصصی با عناوین، صنعتی‌سازی و افزایش کیفیت و سرعت ساخت‌وساز، اقتصاد مسکن، کاهش هزینه‌ها و روش‌های تامین مالی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز برگزار شد و در پایان هر پنل به سوالات حضار پاسخ داده شد.

منبع: معدن نیوز

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا