مسکن و ساختمان

عدم تناسب واحدهای ساخته شده با واحدهای دارای متقاضی

در طول سال‌های گذشته و تاکنون بیشترین حجم از ساخت‌وسازهای کشور در بازار واحدهای مسکونی با مساحت بیش از ۸۰ مترمربع احداث شده است در صورتی که بیش از نیمی از معاملات مسکن مربوط به بازار واحدهای کوچک‌‌‌متراژ بوده است.

به گزارش صما، با اینکه تقاضا برای خرید و اجاره واحد‌هایی با متراژ زیر ۶۰ متر بیشتر است اما عمدتا مساحت ساخت‌وساز در کشور از ۸۰ مترمربع آغاز می‌شود.

همزمان با رشد شدید اجاره‌‌‌بهای مسکن در سال‌جاری و در حالی که بازار به تازگی وارد فصل اوج نقل وانتقالات مستاجران شده است، رشد اجاره‌‌‌بهای ریزمتراژ‌‌‌ها محسوس است. این واحدها بیشتر در مناطق مصرفی شرق، غرب، جنوب شرق و جنوب غرب تهران متمرکز شده‌‌‌اند و اجاره‌‌‌بهای واحدهای واقع در نیمه شرقی تهران نیز حدود ۱۰ تا ۱۵‌درصد کمتر از اجاره‌‌‌بهای واحدهای مشابه در نیمه غربی پایتخت است. در جدول زیر اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی تازه‌‌‌ترین فایل‌‌‌های مسکن ریزمتراژ عرضه شده به بازار املاک پایتخت درج شده است. این واحدها دیروز از سوی مالکان فایل شده‌‌‌اند و همان‌‌‌گونه که مشخص است در میان آنها واحدهای مسکونی با شرایط رهن کامل نیز به چشم می‌‌‌خورد. تغییرات اجاره‌‌‌بها در این فایل‌‌‌ها در مقایسه با شرایط واحدهای مشابه در بازار اجاره سال گذشته محسوس است.

بازار اجاره مسکن شهر تهران، در حالی در تمام مناطق و محلات مورد جست‌‌‌وجوی مستاجرها در شرایط التهاب به لحاظ نرخ‌های پیشنهادی موجران قرار گرفته است که این موضوع در بازار واحدهای ریزمتراژ بیش از سایر واحدها محسوس است.

طی تحقیقات میدانی که «دنیای‌اقتصاد»، انجام داده است، آمار به دست آمده، نشان می‌دهد هم‌‌‌اکنون فشار اجاره‌‌‌نشینی و رشد شدید اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی مسکن منجر به افزایش تقاضا برای اجاره واحدهای مسکونی با مساحت کمتر شده است. این واحدها که همواره جزو پرمتقاضی‌‌‌ترین آپارتمان‌‌‌ها برای خرید یا اجاره از سوی متقاضیان و افراد فاقد مسکن و حتی سرمایه‌گذاران بوده است هم‌‌‌اکنون با افزایش فشار اجاره‌‌‌نشینی و رشد شدید اجاره‌‌‌بهای مسکن، با تقاضای مضاعف همراه شده است. از این رو التهاب اجاره‌‌‌بها در این بخش از بازار بیش از سایر بخش‌‌‌ها خود را نشان می‌دهد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا