مسکن و ساختماننظام مهندسی

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی:

فهرست نهایی شورای مرکزی نظام مهندسی به‌زودی اعلام می‌شود

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تدبیری جناب وزیر راه، اندیشیده‌اند که هر استان نماینده‌ای در شورای مرکزی نظام مهندسی داشته باشد، فهرست نهایی اعضای دوره نهم شورا به‌زودی اعلام می‌شود.

به گزارش صما، علیمحمد عبدی قهرودی در گفت‌وگو خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد:‌ براساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ۲۵ استان در سنوات وجود داشت که با توجه به ترکیب اعضای اصلی شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان به نظر می‌رسد قانون‌گذار در همان زمان نیز، برای هر استان یک نماینده در نظر گرفته‌ است.

وی افزود: با این‌که طی ۲۶ سال اخیر، تعداد استان‌های کشور افزایش یافته و به ۳۱ استان رسیده، اما تعداد اعضای اصلی شورای مرکزی نظام مهندسی همچنان روی همان عدد ۲۵ باقیمانده است.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: البته این یک تفسیر از چرایی تعداد ۲۵ عضو اصلی شورای مرکزی است و معتقدم منطقی و بلکه منصفانه است که هر استانی نماینده‌ای در شورای مرکزی داشته باشد مگر این‌که استانی به هر دلیل فاقد نامزد عضویت در شورای مرکزی باشد یا نتوانسته باشد نماینده‌ای در جمع ۶۴ نفر منتخب هیات عمومی داشته باشد و‌ بدیهی است در این‌صورت استان‌های دیگر، کرسی استان غایب را در شورای مرکزی در اختیار می‌گیرند.

عبدی قهرودی با بیان اینکه این استدلال یک تحلیلی است که قابلیت دفاع هم دارد، گفت:‌ در هر حال انتخاب اعضای اصلی و علی‌البدل شورای مرکزی جزو اختیارات وزیر راه و شهرسازی است و ایشان با در نظر گرفتن مصالح کلان و شرایط شورای مرکزی شخصا در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد.

 

در شورای مرکزی در سطح کلان  تصمیم‌گیری می‌شود

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: بر این اساس معتقدم این‌که برخی استان‌ها فاقد نماینده در شورای مرکزی باشند و برخی استان‌ها، چند نماینده در شورا داشته باشند با ماهیت و‌ وظایف شورای مرکزی همخوانی ندارد.

عبدی اضافه کرد: شورای مرکزی،‌ سازمان نظام مهندسی استان‌ها نیست و قرار هم نیست در شورای مرکزی برای استان‌های خاص تصمیم‌گیری شود، بلکه شورای مرکزی در حوزه و سطح کلانی قرار دارد که باید محل طرح نقطه نظرات نماینده همه هیئت مدیره‌های سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها  و محلی برای تصمیم گیری در خصوص کل سازمان‌های استانی باشد. اتفاقا در صورتیکه استان‌هایی که طبیعتا استان‌های برخوردار و با ارتباط هستند، دنبال کسب کرسی‌های بیشتری باشند این خطر وجود دارد که حرف ‌و نظرات استان‌های فاقد نماینده در شورا، مطرح و شنیده نشود.

وی بیان کرد: به نظر مصلحت آن است و به عدالت هم نزدیک‌تر است که هر استان نماینده‌ای در شورای مرکزی داشته باشد که این امر به‌نفع جامعه مهندسی استان‌ها خواهد بود.

 

اصرار هیئت مدیره برخی استان‌ها برای افزایش سهم قابل دفاع نیست

وی با یادآوری این‌که در انتخابات دوره نهم شورای مرکزی که اخیرا برگزار شد هر ۳۱ استان نماینده‌ای در بین ۶۴ عضو انتخابی داشت، گفت: این‌که برخی اعضای هیئت مدیره‌های استان‌ها ‌اصرار دارند تعداد نمایندگان یک یا چند استان را در شورای مرکزی افزایش دهند، قابل دفاع نیست. شأن شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان به عنوان یک پارلمان از اعضای حرفه‌ای، بالاتر از سازمان‌های استانی است که یک استان تعداد بیشتری عضو در این شورا داشته باشد و استان دیگری ، نماینده نداشته باشد.

 

یک قیاس مع‌الفارق

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی مقایسه شرایط و تعداد اعضای شورای مرکزی با نمایندگی مجلس شورای اسلامی را یک قیاس مع‌الفارق دانست و اظهار کرد: به‌نظر می‌رسد تدبیر آقای وزیر همین خواهد بود که هر استان، حداقل یک نماینده در شورای مرکزی نظام مهندسی داشته باشد هر چند تاکید می‌شود تصمیم‌گیری در این موضوع جزو اختیارات شخص وزیر بوده و وی با لحاظ همه جوانب به‌زودی در این رابطه تصمیم‌گیری خواهد کرد و متعاقبا فهرست نهایی اعضای شورای مرکزی دوره نهم رسما اعلام و شورای جدید با طی تشریفات قانونی آغاز به‌کار خواهد کرد.

 

حضور روسای سازمان‌های نظام مهندسی در شورای مرکزی ممنوع است

وی تاکید کرد:‌ یکی از مواردی که مدت‌ها است از سوی اعضای سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها مطرح شده و وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال بررسی و ارزیابی آن در بحث اصلاح قانون نطام مهندسی و‌ کنترل ساختمان است، ممنوعیت حضور روسای سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها در شورای مرکزی است.

وی ادامه داد:‌ روسای سازمان‌ها به‌قدر کافی در جایگاه رئیس سازمان استان دغدغه و موضوع در سطح استان دارند که حضور ایشان در شورای مرکزی ضرورتی نخواهد داشت و می‌توانند مشکلات سازمان استان و پیشنهادهای اعضای هیات مدیره توسط عضو دیگر هیئت مدیره در شورای مرکزی طرح و پیگیری شود که البته این ممنوعیت مستلزم اصلاح قانون است. لیکن ممنوعیت فعلی روسای سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها جهت عضویت در هیئت رئیسه شورای مرکزی هم از این بابت است که قطعا و به‌طور جدی اجرا می‌شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا