مسکن و ساختمان

برنامه‌ریزی برای ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت برای ۱۴۰۱

شهردار تهران بیان کرد: برای سال آینده ۱۸۰ هزار واحد مسکن برنامه ریزی شده و یک قرارگاه جهادی نیز راه‌اندازی شد و در تمام مناطق فرصت‌ها استخراج شده است و به دنبال مقرارت‌زایی‌های جدید هستیم تا گره و قفل مسکن را در شهر تهران از طریق کمیسیون ماده پنج و شورای عالی شهرسازی باز کنیم.

به گزارش صما،  علیرضا زاکانی در مراسم  تفاهم‌نامه شهرداری تهران و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت پروژه احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی برای مردم تهران گفت: با عنایت به شرایط تهران و نیازهای مردم در ابعاد مختلف، رویکرد جدیدی را در شهر تهران انتخاب کردیم تا سطح خدمت را ارتقاء دهیم؛ یکی از این نیازها موضوع مسکن است که در تهران بالاترین بخش هزینه از سبد خانوار را تشکیل می‌دهد و به طریقی یک کارمند باید ۶۰ درصد حقوق خود را به بخش مسکن اختصاص دهد.

وی افزود: از طرفی شهر تهران دارای استعدادهای مختلفی است و نیازهای اساسی مسکن آن معلوم است؛ ۱۲ هزار بافت ناپایدار که ۴۵۶۰ بافت آن فرسوده است؛ همچنین ۴۵۰۰ هکتار بافت فریز شده داریم که بالای یک هکتار آن امکانی را برای برنامه‌ریزی در توسعه مسکن به ما می‌دهد.

شهردار تهران ادامه داد: باید بتوانیم از ظرفیت‌های موجود کشور و محیط شهری بر مبنای نوسازی بافت فرسوده شرایط جدیدی را رقم بزنیم که هم فاصله شمال و جنوب و هم خطرات بافت فرسوده را کاهش دهیم و هم برای مجموعه شهر تهران امکانی را فراهم کنیم تا شهرداری در این موضوع نقش ویژه‌ای را ایفا کند تا آلام مردم را کاهش دهیم و افسار گسیختگی که در بحث مسکن وجود دارد و سرریز آن به کشور را شاهد هستیم را مهار کنیم.

زاکانی عنوان کرد: دولت انقلابی دردش توسعه مسکن و ایجاد آرامش برای مردم در بهره مندی از مسکن است و با توجه به مصوبه مجلس برای تولید سالانه یک میلیون مسکن و ارائه تسهیلات تلاش کردیم تفاهم‌نامه‌ای تنظیم کنیم تا از ظرفیت‌ها به‌ نحو احسن در تهران استفاده کنیم.

شهردار تهران بیان کرد: با توجه به پیشینه مناسب بنیاد مسکن برای ما فرصتی فراهم شد تا بتوانیم همکاری و تفاهم‌نامه بخشی از توسعه مسکن در تهران را ارائه و خدماتی به مردم داشته باشیم؛ برای سال آینده ۱۸۰ هزار واحد برنامه ریزی شده و یک قرارگاه جهادی نیز راه‌اندازی شد و در تمام مناطق فرصت‌ها استخراج شده و بارگذاری بر اساس آن انجام می‌شود تا در نهایت امر، تعهدی که به ملت دادیم را به نحو احسن انجام دهیم.

بنا براعلام سایت شهر، وی افزود: امیدواریم کسری از این عدد تا سقف ۱۰ هزار واحد را تفاهم کنیم و بزودی کلنگ زنی آن صورت بگیرد و پس از آن سایر تفاهمات با سایر مجموعه‌های نهادی و خصوصی برای تغییر چهره شهر و گره‌گشایی از مشکلات مسکن انجام شود؛ همچنین به دنبال مقرارت‌زایی‌های جدید هستیم تا گره و قفل مسکن را در شهر تهران از طریق کمیسیون ماده پنج و شورای عالی شهرسازی باز کنیم.

همچنین نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این مراسم با بیان اینکه شهردار انقلابی تهران از روز اول مسئولیت مانند سایر مسئولیت‌ها به صورت شبانه روزی در خدمت مردم هستند، اظهار کرد: حدود یک و ماه و نیم قبل بود که جلسه‌ای با شهردار تهران داشتیم و ظرفیت‌های نهاد بنیاد مسکن را مطرح کردیم و درباره همکاری با شهرداری تهران هم در بحث ساخت مسکن و هم زیرساخت‌های شهری به ویژه مترو گزارشاتی دادیم و توافقاتی داشتیم و در همین راستا جلسات شهرداری با وزارت راه و رئیس جمهور برگزار شد.

وی افزود: با ابتکار شهرداری قرارگاه جهادی مسکن در شهرداری راه‌اندازی و قرار شد ساخت ۱۰ هزار واحد از این ماموریت را بنیاد مسکن عهده‌دار شود؛ جلسات فشرده‌ای در این باره برگزار می‌شود و تلاش می‌کنیم با یک تیر چند نشان بزنیم و هم بافت فرسوده را با بافت‌های مقاوم جایگزین کنیم و هم دغدغه مسکن برای مردم حل شود.

نیکزاد اضافه کرد: هفته آینده فاز اول این پروژه در یک نقطه به صورت فیزیکی کلنگ زنی و در سایر نقاط به صورت آنلاین اطلاع رسانی می‌شود و فاز دوم تا سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ اجرا خواهد شد تا این ۱۰ هزار واحد در نقاط مختلف تهران با نقشه‌های مهندسی مناسب احداث  شود؛ افتخار بنیاد مسکن این است که عصای دست مسئولان انقلاب اسلامی در عرصه‌های مورد نیاز باشد

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا