مسکن و ساختمان

صما گزارش می دهد

خطر بازگشت امضاهای طلایی در شهرداری/رونق ساخت و ساز به بهای نادیده گرفتن قوانین

مسئولان فعلی شهرداری بر اساس آمار ظرف ۴ سال اخیر حجم و ساخت و سازها در پایتخت کاهش محسوسی داشته است. کاهش صدور پروانه ساختمانی و روند زمانبر روند پروانه، باعث شده تا عملا ساخت و سازها در تهران تا حد زیادی با رکود مواجه شود. در همین حال، معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران صریحا اعلام کرده که امسال سال تولید، مانع زدایی و به دنبال ایجاد فرایند صعودی در ساخت و سازها هستیم. جمله ای که با واکنش تند یکی از عضو شورای پنجم شهر تهران مواجه شده  و خطر بازگشت امضاهای طلایی را گوشزد کرده است.

انتقاد معاون شهردار از کاهش صدور پروانه ساختمانی

به گزارش صما، حمیدرضا صارمی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران می گوید، در کشور آمار صدور پروانه ده تا ۱۵ درصد کاهش یافته و در پایتخت هم در در بازه زمانی ۵ تا ۶ سال اخیر حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته است. این نشان می دهد این کاهش صدور در تهران دو سه برابر متوسط کشوری است.

بنا به گفته معاون شهردار تهران چهار لایحه در دست کمیسیون معماری است که قرار است بزودی مورد بررسی قرار گیرد و سه لایحه دیگر نیز در راه است.

صارمی معتقد است در یکی دو هفته گذشته آمار صدور پروانه روندی روبه رشد داشته است.‌ متاسفانه رعایت ضوابط به گونه ای است که امروز می خواهیم حرکت کنیم به عنوان تخلف محسوب می شود.

معاون شهردار تهران می گوید ده ها پرونده علیه معاونین شهرسازی در محاکم شکل گرفته است و اختیاراتی که مناطق داشتند به طور کامل حذف شده و نیاز است که اینها با تدبیر باز شود.‌

خطر فساد و رانت و امضاهای طلایی

  این صحبت های معاون شهردار اما با واکنش شدید اللحن محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای پنجم شهر تهران مواجه شده است. او در خصوص بحث کاهش ساخت وسازها در پایتخت در سال های اخیر می گوید این صحبت ها کلی گویی است و مبنای علمی و قانونی ندارد  .

سالاری بر این باور است که اگر معاون شهردار بررسی بیشتری کنند و اطلاعات درستی را از بدنه شهرداری و مناطق بگیرند متوجه می شوند  قفل هایی که مدیریت شهری گذشته اعم از شورا و شهرداری بر ساخت و ساز زده در اصل قفل بر اقدامات و تصمیمات غیر قانونی و خلاف طرح تفصیلی و خلاف ضوابط ملاک عمل و خلاف مصوبات شورای عالی شهرسازی بوده است.

بنا به گفته رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای پنجم شهر تهران قفلی که بر ساخت وسازها زده شد  بر اقدامات سلیقه ای و نظامات معیوب مبتنی بر امضاهای طلایی و رانت زا بوده و قفل بر منافع اقلیتی سوداگر در شهرداری و جامعه بود.

ما بر اعمال سلیقه در شورای معماری مناطق قفل زده ایم

در همین حال، سالاری در واکنش به این موضوع که محدودیت ها در دوره قبلی باعث کاهش صدور پروانه ساختمانی و عدم رغبت سازندگان برای ساخت و ساز شد است، توضیح داد:‌ اینکه ایشان این قفل ها را مانع تولید قلمداد میکند آیا منظور ایشان این است که موانعی که برای عدم رعایت قانون ایجاد شده برداشته شود ؟!!در حالی که آنها که قانون را رعایت نمی کنند در اصل باعث مشکلات تولید شده اند .

سالاری با اشاره به این که مدیریت شهری گذشته تاکید بر حفاظت و صیانت از باغات داشت و بر ساخت و ساز در باغات قفل زد اگر می خواهند این قفل را باز کنند به طور واضح آن را مطرح کنند . ما بر اعمال سلیقه در شورای معماری مناطق قفل زده ایم ، بر دادن اضافه طبقات مازاد بر طرح تفصیلی قفل زدیم . آیا دوستان این دوره می خواهند دوباره این مسائل را باب کنند مطرح کنند تا مردم هم متوجه تصمیمات مبتنی بر مانع زدایی آن ها بشوند .

سالاری بر این باور است مدیریت شهری گذشته تلاش کرده روند های غیرشفاف که در بدنه شهرسازی حاکم بود و مجموعه تصمیماتی که مغایر ضوابط ملاک عمل و اسناد بالا دستی بود را اصلا ح کند و بر روی ادامه این روندها قفل زد که باعث افتخار آن دوره از مدیریت شهری است چرا که منافع عمومی را بر منافع اقلیت و سوداگری ارجحیت داد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا