مسکن و ساختماننظام مهندسی

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور :

بیش از نیمی از مهندسان عضو نظام مهندسی بیکارند

بنا به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور  هم اکنون حدود ۵۸۰ هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده است.

به گزارش صما به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور دراینباره گفت: در حال حاضر حدود ۵۸۰ هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده اما مابقی بیکار یا در شغل‌های غیرمرتبط فعال هستند.

به گفته خرم، مبحث ۲۲ می‌تواند در دو تا پنج سال حداقل ۳۰۰ هزار شغل برای مهندسان ایجاد کند و در نتیجه نرخ بیکاری که در جامعه مهندسین به حدود ۵۰ درصد رسیده را کاهش دهد.

زلزله‌ها به نظام مهندسی نهیب زد

احمد خرم در سفری به استان کرمان برای حضور در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان زلزله بم گفت: زلزله دی ماه ۱۳۸۲ بم ۴۸ تا ۵۸ هزار کشته برجای گذاشت.

خرم زلزله بم را یک زلزله مهیب دانست و گفت: وضعیت به گونه‌ای بود که انجام غسل و خواندن نماز میت امکان‌پذیر نبود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به زلزله‌های مخرب چند دهه اخیر ایران افزود: زلزله رودبار به بزرگی ۷.۴ ریشتر جان حدود ۴۰ هزار نفر را گرفت و آن زلزله دست کمی از زمین لرزه بم نداشت اما در بم نقطه‌ای کشته و زخمی داشت ولی در رودبار در سطح گسترده‌ای خسارات جانی و مالی وارد کرد.

وی با بیان اینکه زلزله کرمانشاه به بزرگی ۷.۳ ریشتر خسارات جانی و مالی زیادی به بار نیاورد، ادامه داد: بزرگی زلزله بم ۶.۶ ریشتر بود و علت تخریب بالای آن در ساخت‌وسازهای غیر مقاوم و سنتی و بدون نظارت کافی بود.

خرم با بیان این مطلب که این زلزله‌ها به نظام مهندسی نهیب زد که به نظارت و مقاوم‌سازی بپردازند، تصریح کرد: نظارت دقیق و حساسیت در اجرای مقررات بسیار تعیین کننده است و اگر یک دهه با دقت بر ساخت و سازها نظارت دقیق و طراحی درست داشته و مدیران سوری کاری نداشته باشند، وضعیت بسیار بهبود پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: در ۲۰ سال گذشته اتفاقات مبارکی در ساخت و ساز افتاده و کیفیت ساختمان‌ها به شدت افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تشریح آمار تلفات زلزله‌های چند دهه اخیر گفت: ایران در ۴۰ سال گذشته با حدود ۱۰۰ هزار کشته در مقام اول تلفات دنیا قرار داده است و باید به خودمان بیایم هرچند اقدامات زیادی صورت دادیم اما کار باقیمانده زیادی داریم و سوال این است که آیا نمی‌توانستیم بهتر از این کار کنیم؟ آیا نمی‌توانستیم با شتاب بیشتری به راه حل های اصولی برسیم؟ می‌توانستیم و کارهای مثبت خیلی با آهسته انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به سرعت کار چینی‌ها در ساخت و ساز مقاوم اظهار کرد: اکنون قصد احداث چهار میلیون مسکن داریم که به چینی‌ها متوسل می‌شویم در حالی که ما دانش، تکنیک، بستر و ابزار آن را داریم و در حال حاضر فقط در تهران ۳۰ اسکلت ساز و فلزکار بسیار معتبر داریم که آماده کار کردن هستند بنابراین زمینه ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد تونلی در کشور فراهم است اما بخش خصوصی نیاز به حمایت دولت دارد.

خرم ساخت مسکن روی گسل را مساله نو ندانست و تصریح کرد: در این سه‌چهار دهه در یک دهه آن ۱۲۷ برج در تهران پروانه ساخت دادیم و ساختیم و اگر زلزله بالای ۶ ریشتر همه این برج‌ها را تخریب می‌کند و عجیب‌تر از آن این است که همه تلاش کردند که این مساله مخفی بماند و به اطلاع مردم نرسد و حداقل باید اصلاح کرد و می‌توان برجی که روی گسل ساخته شده، مقاوم سازی کرد.

وی خاطرنشان کرد: این مساله دادن پروانه ساخت از طریق شهرداری تهران روی گسل در دولت مطرح شد منتهی قرار ما این نیست که قانون و مقررات را محکم بگیریم و در زمینه زمین و مسکن و ساختمان از ابتدای انقلاب یک سری تساهل و تسامح دیده می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور درباره مبحث ۲۲ ساختمان نیز گفت: مبحث ۲۲ شامل بهره برداری، نگهداری و تعمیرات می‌شود و تا کنون در کل کشور این مبحث تعطیل بوده است و در دوره هشتم نظام مهندسی ساختمان یک ستاد برای این موضوع تشکیل دادیم و نقشه راه آن را تهیه کردیم و اکنون ۸ استان به صورت پایلوت مسأله مبحث پایلوت کار می‌کنند.

وی از عملیاتی شدن مساله مبحث ۲۲ از ابتدای سال آینده خبر داد و اظهار کرد: نگهداری خوب و تعمیرات به موقع عمر ساختمان را افزایش می‌دهد متأسفانه عمر مفید ساختمان ما از ۳۰ سال در دهه ۵۰ اکنون به حدود ۲۵ سال رسیده است این در حالی است که کشورهای پیشرفته عمر مفید ساختمان‌ها را به حدود ۱۰۰ سال رسانده‌اند.

حق الزحمه خدمات مهندسی در ایران کمتر از نیم درصد است

خرم بر لزوم دقت در مبانی اصول تاکید کرد و افزود: وقتی کشور صنعتی ساز می‌شود که حداقل ۴۰ درصد ساخت و ساز آن صنعتی ساز باشد اما اکنون زیر ۵ درصد هستیم و همچنین در ساخت و ساز به روش سنتی باید به مبانی و اصول دقت کنیم.

وی ادامه داد: مبحث ۲۲ علاوه بر اینکه عمر مفید ساختمان را بالا می‌برد و به نگهداری و تعمیرات نیز نظم می‌دهد و سازمان نظام مهندسی ساختمان به این مساله جدی بپردازد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان کرد: اکنون حدود ۵۸۰ هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده و مابقی بیکار یا در شغل‌های غیرمرتبط فعال دارند و مبحث ۲۲ می‌تواند در دو تا پنج سال حداقل ۳۰۰ هزار شغل برای مهندسان ایجاد کند و در نتیجه نرخ بیکاری که در جامعه مهندسین به حدود ۵۰ درصد رسیده را نجات دهد.

وی در ادامه از طرح جهش مسکن سخن به میان آورد و گفت: طرح جهش مسکن مستلزم مشارکت در زمینه مربوط با بخش خصوصی و مستلزم سپرده‌گذاری دولت و تأمین تسهیلات بیشتر است.

خرم ادامه داد: حق الزحمه خدمات مهندسی در دنیا ۵ تا ۸ درصد است؛ این در حالی است که در ایران کمتر از نیم درصد است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا