حمل و نقل

با اعلام مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان؛

بهره‌برداری از متروی شهر جدید بهارستان به سال آینده موکول شد

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان گفت: پروژه متروی اصفهان به این شهر جدید تا نیمه سال ۱۴۰۱ افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش صما به نقل از مهر، محمدرضا احمدی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان از انجام عملیات آزمایشی حرکت درزین بر روی بخشی از مسیر متروی اصفهان – بهارستان برای نخستین بار خبر داد و گفت: خوشبختانه طی یک سال گذشته پس از انجام دو سفر از سوی رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه کشور به استان اصفهان موفق به دریافت ۲۰۰ میلیارد تومان از محل منابع دولتی به طرح متروی شهر جدید بهارستان شدیم. به دنبال آن ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز از محل منابع داخلی شرکت عمران شهرهای جدید به دستور آقای طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی به این پروژه اختصاص یافت.

احمدی تاکید کرد: طبق گزارش‌های موجود، پروژه خط مترو شهر جدید بهارستان طی ۹ سال ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته در حالی که در طول یک سال گذشته نیز پیشرفت فیزیکی آن به میزان ۳۵ درصد اعلام شده است که رقم بسیار چشمگیری به شمار می‌رود.

این مقام مسئول با بیان اینکه این پروژه در مرحله زیرسازی دارای ۹۳ درصد، روسازی ۶۰ درصد و ایستگاه بهارستان ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی است گفت: بدون شک حرکت درزین بر روی ریل مستلزم پیش زمینه‌های فراوانی در حوزه فنی و اجرایی است که خوشبختانه پس از اتمام آن در این مدت موفق به انجام این تست شدیم.

به گفته وی در حال حاضر تست مذکور به طور روزانه انجام می‌شود و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا شهریورماه مسیر زیادی از این خط با درزین طی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه این پروژه تا نیمه سال ۱۴۰۱ افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید گفت: تست سرد این پروژه تا پایان امسال انجام و مترو سیستم آن بر روی مسیر ریلی قرار خواهد گرفت.

جزئیات متروی اصفهان به شهر جدید بهارستان

گفتنی است شهر جدید بهارستان با وسعتی برابر ۳ هزار هکتار و افق جمعیتی ۵۰۰ هزار نفر در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب شهر اصفهان واقع شده و مطالعات توجیهی طرح قطار برقی آن در سال ۱۳۸۴ به تصویب شورای عالی ترافیک کشور رسیده است.

با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته این پروژه از ایستگاه «صفه» (امتداد خط یک متروی اصفهان) شروع و از کنار بزرگراه وحید دستجردی و خط راه آهن سیلو به سمت شهر جدید بهارستان طی مسیر می‌نماید.

طول این مسیر ۱۵ کیلومتر بوده که ۱۰.۵ کیلومتر آن به صورت گالری و ۴.۵ کیلومتر بر روی سطح زمین احداث شده است. در طول مسیر ۲ ایستگاه در نظر گرفته شده که یکی برای سپاهان شهر و دیگری برای راه آهن تعبیه و انتهای آن نیز در شهر جدید بهارستان به ایستگاه تبادلی با خط متروی بهارستان – مجلسی ختم می‌شود.

همچنین قطار حومه‌ای شهر جدید بهارستان علاوه بر جابه جایی مسافرین شهر جدید، قابلیت جذب مسافرین قطار اصفهان- تهران، مرکز تجاری سیتی سنتر (یکی از بزرگترین مراکز تجاری منطقه) و سپاهان‌شهر با جمعیت کنونی ۷۰ هزار نفر را خواهد داشت که تاثیر بسزایی در کاهش ترافیک بزرگراه وحید دستجردی را دارد.

از دیگر مزایای این طرح عمرانی می‌توان به افزایش سطح سرویس، کاهش احساس مهاجرت از سکونتگاه‌های اطراف به مراکز شهرهای بزرگ به‌دلیل تأمین دسترسی آسان، سریع و ارزان و پاک، افزایش جذابیت سکونت در شهر جدید و رونق اقتصادی آن، پرهیز از احداث جاده‌های جدید و تقبل هزینه‌های نگهداری و حتی کاهش بیمارهای عصبی و بیمارهای ناشی از ترافیک و آلودگی هوا اشاره کرد که بدون شک تأثیر بسزایی در ارتقای رفاه حال شهروندان این منطقه خواهد داشت.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا