مسکن و ساختمان

تاکید فعالان صنعت ساختمان بر ساخت سالی یک میلیون مسکن

فعالان ساخت و ساز مسکن می‌گویند همه امکانات لازم برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد ولی باید موانع بر سر راه تحقق آن برداشته شود.

به گزارش صما به نقل از مهر، خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی تهران در میزگردی که با حضور فعالان صنعت ساختمان درباره بررسی شعارهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در حوزه مسکن برگزار شده بود گفت: شرایط و موقعیت کشور در بحث مسکن و ساخت و ساز در بحرانی‌ترین وضعیت به شمار می‌رود. بازار مسکن در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد و عملکرد دولت‌های گذشته در حوزه مسکن مناسب نبوده و همین باعث شده که به نابسامانی در بازار مسکن دامن زده شود.

باقرپور با بیان اینکه حوزه مسکن متاسفانه به اندازه کافی مسموم است گفت: بنابراین نباید وعده‌هایی که اجرای آن امکان‌پذیر نیست داده شود چراکه باعث آن می‌شود که این بازار بیشتر نابسامان شود.

وی با اشاره به اینکه بازار مسکن نقش بسیار موثری در اقتصاد و خانواده نقش دارد افزود: بنابراین باید از نظرات کارشناسان و دیدگاه‌های اقتصادی آنها در این حوزه استفاده شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی تهران توضیح داد: جامعه ما به سمت بلوغ سیاسی حرکت می‌کند و باید در مبحث آموزش و توسعه مسکن به این بلوغ برسیم و ارائه برنامه‌های مناسب با همکاری تعاونی‌های مسکن خود باعث می‌شود که این بازار به ساماندهی مناسب برسد.

باقرپور با اشاره به اینکه بسیاری از اراضی مرغوب در شهرهای مختلف از جمله تهران توسط دستگاه‌های اجرایی احتکار شده است گفت: باید این دستگاه‌ها اراضی خود را در اختیار بخش خصوصی قرار دهند تا با ایجاد ساخت و ساز و افزایش تولید مسکن بتوانیم بازار را به سمت آرامش هدایت کنیم.

زمین در بسیاری از مناطق تبدیل به یک کالای نایاب شده است

وی با بیان اینکه افزایش نرخ زمین به دلیل آن است که زمین در بسیاری از مناطق تبدیل به یک کالای نایاب شده است، افزود: قیمت زمین ۱.۵ برابر قیمت مسکن است؛ اگر قیمت مسکن در طی سال‌های گذشته ۱۰ برابر شده باشد، قیمت زمین ۱۶ برابر شده است؛ این به دلیل آن است که دستگاه‌های دولتی خود متولی اجرای مسکن در کشور شده‌اند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی تهران تصریح کرد: بخش عمده‌ای از مشکلات کشور در حوزه مسکن و ساخت و ساز تنها با ورود یک دستگاه یا یک وزارتخانه حل نمی‌شود بلکه باید دستگاه‌های مختلف در اجرا و رونق این بازار همکاری‌های لازم را داشته باشند.

وی تاکید کرد: علاوه بر آنکه همکاری دستگاه‌های مختلف و همچنین ورود بخش خصوصی به بخش مسکن باعث ساخت یک و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور می‌شود ما می‌توانیم خدمات فنی و مهندسی خود را صادر کنیم.

این فعال صنعت ساختمان از طولانی شدن زمان صدور پروانه‌های ساختمانی هم گلایه کرد و گفت: متاسفانه صدور پروانه ساختمانی در کشور سه سال به طول می‌انجامد و این در حالی است که همین سیاست‌ها باعث شده که پروژه‌های مسکن از توجیه پذیر بودن خارج شود.

باقرپور افزود: نباید وعده‌های توخالی و آدرس غلط در حوزه مسکن داده شود بلکه باید در حوزه مسکن باید سند توسعه صنعت ساختمان ضمانت اجرایی داشته باشد. چنین اسنادی در این بخش ارائه شود؛ پارامترهای مسکن در کشور باید به درستی اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که هزینه‌های تولید مسکن ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش یابد قیمت مسکن هم کاهش خواهد یافت گفت: در حال حاضر در گران‌ترین منطقه تهران قیمت ساخت حدود ۱۵ میلیون تومان تمام می‌شود این در حالی است که در برخی از مناطق ما شاهد آن هستیم که قیمت مسکن به متری ۲۰۰ میلیون تومان هم رسیده است.

دولت در حوزه مسکن باید نقش نظارتی و تسهیل‌گری داشته باشد

باقرپور اظهار کرد: در منطقه ۲۱ تهران ویژگی و ظرفیت بسیار خوبی برای قیمت مسکن و ارائه زمین دارد؛ بنابراین می‌توانیم با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و صنایع وابسته ارزان‌سازی را در حوزه مسکن در این مناطق ایجاد کنیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی تهران توضیح داد: دولت در حوزه مسکن نباید نقش تصدی‌گری داشته باشد بلکه باید نقش نظارتی و تسهیل‌گری را داشته باشد به شرطی که در این حوزه رانت را که وجود نداشته باشد.

وی بیان کرد: بسیاری از مشاغل با تقویت و رونق بازار مسکن و ساخت و ساز بهبود می‌یابد و باعث ایجاد کارآفرینی در این حوزه خواهد شد و بهبود این بازار باعث می‌شود که رانت بازار مسکن هم از بین برود.

باقرپور گفت: برای تقویت و بهبود بازار مسکن باید عوارض ساخت و ساز تا چندین سال افزایش یابد و به حالت تعادل خود بازگردد از سوی دیگر تسهیل در صدور پروانه ساختمانی ایجاد شود ما شاهد رونق در این بازار خواهیم بود.

وی توضیح داد: در دولت گذشته طرح مسکن مهر وجود داشت طرح بسیار خوبی بود که به درستی اجرا نشد و با وجود مخالفت‌های بسیار زیاد توانست تولید را در کشور ایجاد کند.

باقرپور اظهار کرد: دولت بعد با توجه به آنکه در این دولت برای مسکن طرحی کلید نخورد و طرح مسکن ملی هم چندان به مرحله اجرایی نرسیده و تنها در حد شعار باقی مانده است بنابراین می‌تواند با یک سیاست مناسب بازار مسکن را به سمت خوبی هدایت کند.

امکان ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد

ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه فرصت و توان اجرایی کافی در حوزه مسکن در این مدت وجود داشت اما متاسفانه نتوانستیم در چند سال گذشته از این فرصت‌ها به خوبی در حوزه مسکن استفاده کنیم گفت: ما توان ساخت یک میلیون واحد مسکونی و حتی بیشتر را داریم اما به شرط آنکه بتوانیم زیرساخت‌های لازم در این حوزه را ایجاد کنیم.

وی توضیح داد: ما با برنامه‌ریزی مناسب نه تنها می‌توانیم ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور داشته باشیم بلکه می‌توانیم شاهد صدور خدمات فنی و مهندسی در این بخش هم باشیم.

رهبر بیان کرد: متاسفانه عدم سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسب در این خصوص باعث شد که ما در این بخش عقب بمانیم در صورتی که برای صدور خدمات فنی و مهندسی باید سیاست خارجی مناسب وجود داشته باشد تا از این فرصت استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: در سال ۸۷ قانونی در رابطه با ساماندهی بازار مسکن مطرح شده اما متاسفانه عزم کافی برای اجرای این قانون در کشور وجود نداشت.

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران بیان کرد: ۶ هزار و ۵۰۰ انبوه‌ساز در کشور داریم که اگر هر کدام از آنها ۳۰۰ واحد مسکونی هم در سال می‌ساختند هم‌اکنون شاهد ایجاد یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور بودیم که علاوه بر ایجاد این تعداد واحد مسکونی ظرفیت برای صدور خدمات فنی و مهندسی هم ایجاد می‌شد.

رهبر توضیح داد: بنابراین باید دولت جدید در پروژه‌های مسکونی از نظرات کارشناسان و متخصصان در این بخش استفاده کنند.

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران اظهار کرد: ما نباید در کشور نگران کمبود زمین و نگران آماده‌سازی های آنها باشیم چراکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته شاهد ساخت شهرک‌های اقماری هستیم که ما با استفاده از تجربه آنها می‌توانیم در این بخش موفق باشیم.

شهرک‌های اقماری فرصتی برای ساختمان‌ سازی و خانه‌دار شدن

وی یادآور شد: با ایجاد شهرک‌های اقماری از این فرصت در راستای خانه‌دار شدن مردم در کلان شهرها باید استفاده کنیم.

رهبر با بیان اینکه باید زمینه لازم برای تامین خدمات خدمات روبنایی و زیربنایی واحدها در شهرک‌های مختلف وجود داشته باشد افزود: برای انتخاب شهرک‌های اقماری در ابتدا باید ببینیم آیا وزارت نیرو یا وزارت نفت برای تأمین آب و برق و گاز آن مشکلی ندارد؛ این در حالی است که ما در تامین منابع و تولید آن هیچ کمبودی نداریم و با مدیریت و اجرای صحیح آن این اقدامات به درستی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور بر اساس آمار سال ۸۶ بود که ۸۵۰ هزار ازدواج در کشور ثبت شده است افزود: بنابراین به طور متوسط باید یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود.

این انبوه‌ساز مسکن با اشاره به اینکه آمارها در طی سال‌های گذشته نشان داد که تنها سالیانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده است گفت: حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی سالیانه کمتر ساخته شده که در ۵ سال گذشته میزان انباشت تقاضای مسکونی به حدود ۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی رسیده است.

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به اینکه باید اعتماد به بخش خصوصی دوباره در کشور ایجاد شود گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته در رابطه با مسکن مهر هم بی اعتمادی در بین بخش خصوصی ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه در آن دوره طبق مصوبه هیئت وزیران اعلام شده بود که مسکن مهر برای هر مترمربع حدود ۳۰۰ هزار تومان ساخته شود، اما در عوض سازندگان و انبوه‌سازان از پرداخت مالیات معاف خواهند شد گفت: اما هم‌اکنون شاهدیم که مسکن‌های مهر را ساخته و تحویل داده‌ایم اما چندین برابر آن از انبوه‌سازان برای واحدهای مسکن مهر مالیات دریافت می‌کنند؛ بنابراین با این وجود چه اعتمادی می‌توان دوباره داشت.

باید دوباره اعتماد بین دولت و بخش خصوصی در طرح مسکن ملی ایجاد شود

رهبر اظهار کرد: باید دوباره اعتماد بین دولت و بخش خصوصی در طرح مسکن ملی ایجاد شود تا مشکلات گذشته برای سازندگان تکرار نشود.

رهبر تصریح کرد: با توجه به آنکه آورده متقاضیان هر چند ماه ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان است اما تجربه نشان داده که بسیاری از متقاضیان و ثبت‌نام‌کنندگان نمی‌توانند در اواسط پروژه آورده خود را تکمیل کنند بنابراین بسیاری از این پروژه‌ها متوقف خواهد شد یا امتیاز آنها فروخته می‌شود.

وی بیان کرد: در دوره‌های گذشته تعاونی‌ها و بسیاری از انبوه‌سازان با برنامه‌ریزی‌هایی که خود داشتند توانستند پروژه‌هایی در اطراف کلانشهرها با میانگین قیمت ۹ میلیون تومان، واحد ۷۵ تا ۸۰ متری را به متقاضیان خود تحویل دهند؛ بنابراین باید این طرح‌ها دوباره بررسی و اجرا شود.

راهی جز صنعتی‌سازی مسکن نداریم

امین بیدی مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان سازه‌های تهران نیز در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه متاسفانه بخش مسکن دچار روزمرگی شده ‌است گفت: وضعیت ساختارهای دولتی و حکومتی به گونه‌ای است که زمانی‌که رئیس یک بخشی عوض می‌شود ۷۰ درصد از کارکنان آن سازمان هم تغییر می‌کند. این عوامل نشان می‌دهد که ما در بخش اقتصاد و به‌ویژه بخش مسکن دچار روزمرگی شده‌ایم اما باید اعلام کنیم که برخی از وعده‌ها و شعارهایی که در این حوزه برگزار می‌شود نباید در حد رویا باقی بماند.

وی ادامه داد: اما باید اعلام کنیم که ما در دنیای واقعی زندگی می‌کنیم و در هیچ جای دنیا و خاورمیانه به شکل بالقوه این اقدامات انجام نمی‌شود و باید آن‌ها را بالفعل کنیم.

بیدی با بیان اینکه۱۵۰ سال پیش در شهرک اکباتان واحدهای مسکونی مستحکمی در قالب انبوه‌سازی ساخته شد اما ساخته شد این واحدها باعث ایجاد صرفه‌جویی در بسیاری از بخش‌ها و همچنین رونق بازار مسکن و ساخت و ساز در آن دوره شد بنابراین در این دوره هم باید از این تجربه در حوزه مسکن استفاده کنیم تا این بازار را به سمت افزایش تولید هدایت کنیم.

وی با بیان اینکه در تهران حجم عظیمی از بافت‌های فرسوده وجود دارد گفت: با بهسازی و نوسازی این واحدها شاهد بهبود و نوسازی بخش عمده‌ای از پروژه‌های مسکونی خواهیم بود.

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان سازه‌های تهران یادآور شد: در شهر تهران پروژه‌ای که در منطقه نواب صورت‌گرفت، نمونه نسبتا موفقی از نوسازی واحدهای مسکونی فرسوده و بافت نابسامان شهری بود.

وی با بیان اینکهاطلاعاتی که از سامانه املاک و اسکان در خصوص بخش مسکن منتشر خواهد شد درست نیست گفت: چگونه است ما ۵ میلیون واحد مسکونی داریم که ۳ میلیون از آن‌ها مازاد و خالی است؟ این آمار چگونه محاسبه شده که وضعیت بازار مسکن هم‌اکنون این چنین است؟

مسکن باید به هر ترفندی از کالای سرمایه‌ای خارج شود

فعال صنعت ساختمان با اشاره به اینکه باید برای ایجاد بازار مسکن از بافت‌های فرسوده نوسازی بافت‌های فرسوده استفاده کنیم گفت: مسکن باید به هر ترفندی از کالای سرمایه‌ای خارج شود و برای نوسازی بافت‌های فرسوده باید از سازندگان صاحب صلاحیت استفاده شود.

بیدی با اشاره به اینکه متاسفانه یک سونامی قیمت‌ها در بازار مسکن ایجاد شده‌ است گفت: تا زمانی که برای بخش مسکن آدرس‌های غلط داده شود نمی‌شود این بازار را به سمت رونق هدایت کرد.

وی با اشاره به اینکه اداره کشور با شکل مدیریت بخشی به نتیجه نمی‌رسد گفت: مسکن مهر اتفاق مبارکی بود که اگر کارش به لجبازی نمی‌رسید ما تاکنون شاهد بهبود وضعیت بازار مسکن بودیم.

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان سازه‌های تهران تصریح کرد: زمانی‌که زلزله چند ریشتری در کرمانشاه رخ داد اگرچه موضوع ناراحت کننده‌ای بود، اما من خوشحال شدم چراکه اسکلت این واحدها نریخت و هیچکس آسیب ندید.

وی با بیان اینکه باید به بخش خصوصی اطمینان کرد گفت: حاکمیت باید تعیین و کارایی خاصی داشته باشد و باید در این زمینه اقدامات موثری صورت گیرد.

بیدی اظهار کرد: آخرین آمارها نشان داد که در ترکیه در سال ۲۰۲۰ بیشترین خریداران مسکن در این کشور ایرانی‌ها بودند که این نشان می‌دهد مردم بیش‌از آنکه در ایران اطمینان به سرمایه‌گذاری داشته باشند در دولت ترکیه اطمینان دارند اما ما باید اعلام کنیم که نباید تجربه‌ای که در دبی داشتیم دوباره تکرار شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا