مسکن و ساختمان

کدام ساختمان‌ها باید تاییدیه آتش‌نشانی دریافت کنند؟

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران گفت: در سال‌های اخیر در ساختمان‌هایی که تاییدیه ایمنی گرفتند آمار آتش‌سوزی‌ها و حوادث با کاهش فاحشی به زیر ۹ درصد رسیده است.

به گزارش ایسنا، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران با بیان اینکه مسائل ایمنی درباره ساختمان‌ها به ساختمان‌های در حال ساخت (جدید) و ساختمان‌های موجود تقسیم می‌شوند، گفت: ساختمان‌های موجود ساختمان‌هایی هستند که چندین سال پیش ساخته شدند و در آن زمان دستورالعمل مناسبی درباره ایمنی آنها وجود نداشته، اما ساختمان‌های جدید در سال‌های اخیر ساخته شدند و دستورالعمل‌های ایمنی نیز درباره آنها اجرا شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲ سال است که ضوابط ایمنی درباره ساختمان‌ها در حال اجرا است، افزود: ساختمان‌های شش طبقه به بالا با کاربری مسکونی و یک طبقه به بالا با کاربری غیرمسکونی باید تاییدیه آتش نشانی دریافت کنند. حتی ساختمان‌های مسکونی زیر شش طبقه نیز در صورتی که بیش از ۲۰ واحد در آن وجود داشته باشد در مرحله اول اخذ جواز، باید تاییدیه آتش‌نشانی دریافت کنند.

ملکی با بیان اینکه یکی از آیتم‌های دریافت پایان کار شهرداری، دریافت تاییدیه ایمنی آتش‌نشانی است، توضیح داد: در حین ساخت ساختمان، آتش‌نشانی دو تا سه بار از روند ساخت بازدید می‌کنند و در انتها نیز هنگام دریافت پایان کار شهرداری، با تعامل خوبی که با شهرداری اتفاق افتاده ابتدا باید تاییدیه ایمنی آتش‌نشانی دریافت کنند تا بعد از آن پایان کار شهرداری صادر شود.

به گفته ملکی از آنجا که تائید ایمنی ساختمان با جان مردم در ارتباط است، آتش‌نشانی در این مسئله هیچ ملاحظه‌ای ندارد و تمام قوانین و دستورالعمل‌ها به صورت جدی و دقیق اجرا و در نظر گرفته می‌شود.

کاهش آمار آتش‌سوزی ساختمان‌های مورد تایید آتش‌نشانی، به زیر ۹ درصد رسید

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در ادامه افزود: در سال‌های اخیر در ساختمان‌هایی که تاییدیه ایمنی گرفتند آمار آتش‌سوزی‌ها و حوادث با یک کاهش فاحش به زیر ۹ درصد رسیده است. در این ساختمان‌ها به هنگام حادثه آلارم و سیستم اعلام حریق به صدا در می‌آید و قبل از گسترده شدن حادثه ساکنان از آن خارج می‌شوند و مسائل و تجهیزات مختلف ایمنی در آن به صورت خودکار فعال می‌شوند و همین مسئله سبب شده که در ساختمان‌های دارای تاییدیه آتش‌نشانی، آتش‌سوزی منجر به فوت نداشته باشیم و این نشان از کارایی بالای این تجهیزات دارد و سخت‌گیری‌ها دارد.

نقص قوانین برای ایمنی ساختمان‌های قدیمی

بنابر اعلام سایت شهر، او مشکل اصلی را در ایمنی ساختمان‌های موجود و قدیمی دانست و اضافه کرد: از آنجا که این ساختمان‌ها دیگر نیازی به پایان کار ندارند، تلاشی برای تامین تجهیزات و مسائل ایمنی ساختمان نمی‌کنند و البته نقص و ضعف قوانین در این مسئله به چشم می‌آید که هیچ‌گونه الزام واجباری برای تامین ایمنی این ساختمان‌ها وجود ندارد. شاید بعضی از مسائل مانند ایجاد پله فرار در این ساختمان‌ها دیگر امکان پذیر نباشد اما حتی اگر بخشی از این امور ایمنی انجام شود می‌تواند تاثیرگذار باشد.

الزام تهیه تاییدیه ایمنی برای ساختمان‌های زیر شش طبقه

ملکی با بیان اینکه حدود دو سالی است که قانونی جدید ابلاغ شده و هرچند به صورت جدی انجام نمی‌شود اما خبری نویدبخش است، افزود: طبق قانون جدید ساختمان‌های زیر شش طبقه نیز پایان کارشان منوط به دریافت تاییدیه مسائل ایمنی است؛ درواقع تمام ساختمان‌ها با هر نوع کاربری، هر نوع طبقه و با هر تعداد واحد باید تاییدیه ایمنی دریافت کنند، با این تفاوت که با توجه به تعداد بسیار زیاد ساختمان‌ها در شهر، تاییدیه ایمنی ساختمان‌های زیر شش طبقه مستقیم توسط سازمان آتش‌نشانی انجام نمی‌شود و این سازمان به عنوان یک ناظر عالی رفتار می‌کند. مهندسان نظام مهندسی با توجه به آموزش‌هایی که درباره اصول ایمنی آتش‌نشانی دریافت کردند، در طراحی‌ها و نقشه‌ها میزان تجهیزات و مسائل ایمنی را نیز لحاظ می‌کنند و آتش‌نشانی تنها به صورت رندم بعضی از پرونده‌ها را بررسی می‌کند.

ضعف در فرهنگ‌سازی درباره مسائل ایمنی ساختمان‌ها 

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی یکی دیگر از مشکلات در بحث ایمنی ساختمان‌ها را ضعف در فرهنگ‌سازی دانست و عنوان کرد: در خیلی از کشورهای دنیا خود ساکنان و مالکان برای مسائل و تجهیزات ایمنی اقدام می‌کنند اما در کشور ما با وجود خدمات بسیاری از جمله آموزش‌ها، بازرسی‌ها و نظارت‌ها که توسط آتش‌نشانی بیشتر به صورت رایگان ارائه می‌شود، شهروندان برای ایمنی ساختمان‌ها گامی بر نمی‌دارند.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته برای هزاران ساختمان تاییدیه ایمنی صادر کردیم اما این تاییدیه‌ها یک تا دو سال اعتبار دارند و باید دوباره تمدید شود. البته تمدید این تاییدیه دیگر مانند مرحله دریافت آن نیست و نصب تجهیزات ندارد و هزینه‌های آن مانند روز اول نیست؛ اما به دلیل ضعف در فرهنگ‌سازی و جدی نگرفتن فرهنگ ایمنی، هزاران ساختمانی که در سال‌های گذشته تاییدیه اولیه را گرفتند بعد از پایان اعتبار دوباره مراجعه نکردند. آمار افرادی که به صورت داوطلبانه و با یک درصد هزینه دریافت پایان کار، برای تمدید ایمنی ساختمان‌‌ها مراجعه کنند، تقریبا صفر است.

ملکی یادآور شد: در هنگام خرید و ساخت مسکن به مسائل مختلفی مانند دسترسی و لوازم رفاهی و خدماتی ساختمان توجه می‌کنیم اما مسائل ایمنی را در نظر نمی‌گیریم و حل این مشکل نیاز به کار فرهنگی درباره مسائل ایمنی دارد. باید در هنگام خرید ساختمان حواس‌مان به مسائل ایمنی ساختمان نیز در کنار سایر فاکتورها باشد. شاید یکی از نقص‌ها، عدم لحاظ استعلام از آتش‌نشانی در هنگام خرید و فروش ساختمان باشد اما مشکل این است که با فرض بر انجام این کار و پس از استعلام از آتش‌نشانی باید قانونی وجود داشته باشد تا افراد را ملزم به رعایت مسائل ایمنی ساختمان و نصب تجهیزات کند.

تجهیزات اجاره‌ای در برخی ساختمان‌ها

او در پایان درباره تخلفاتی مانند وجود تجهیزات موقت و اجاره‌ای در برخی از ساختمان‌ها گفت: آتش‌نشانی در هنگام بازدید تجهیزات را بررسی می‌کند و قاعدتا خبری از اجاره‌ای بودن آن ندارد و این مسئله در این بازدید قابل تشخیص نیست. تعداد نیروهای آتش‌نشانی نیز در حدی نیست که بتوانند به صورت دوره‌ای بازدید از ساختمان‌ها برای کشف تخلفات احتمالی و صحت تجهیزات را ادامه دهند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا