معماری

نقش مهندسان طراح در تشدید خسارت‌های زلزله

مقام مسئول وزارت راه‌وشهرسازی با اشاره به دلایل شدت خسارت زلزله سال‌های اخیر در استان‌های مختلف کشور، گفت: یکی از دلایل نبود آموزش صحیح  در مهندسان طراح است.

به گزارش صما، حامد مانی‌فر با اشاره بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، افزود: عمده خسارت‌های فنی وارده به ساختمان‌های مسکونی در زلزله‌های چند سال گذشته شامل عدم اجرای درست مهار دیوارهای پیرامونی و داخلی، عدم اجرای درست دیوارهای محوطه و مهار مناسب آن، عدم اتصال مناسب قطعات نما، عدم اجرای درست مهار جانبی سقف‌ها و عدم اجرای شناژهای قائم و افقی بوده است.

وی تصریح کرد: دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از سال ۹۶ و بعد از وقوع زلزله آبان سرپل ذهاب، تدوین دستورالعمل مهار اجزای غیرسازه‌ای معماری را در دستور کار قرار داد که نتیجه منجر به تهیه پیوست ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله، استاندارد ۲۸۰۰ با موضوع طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیرسازه‌ای معماری شد که از تیرماه ۹۸ با ابلاغ وزیر راه وشهرسازی لازم‌الاجرا است.

مانی‌فر یکی از دلایل اصلی تخریب دیوارهای پیرامونی و داخلی در ساختمان‌های احداث شده در چند سال گذشته را عدم اجرای صحیح مهارها، اشاره شده در پیوست ۶ استاندارد ۲۸۰۰ دانست و اظهار داشت: عدم آموزش صحیح مهندسان طراحی، ناظر و مجری و عدم آگاهی مالکان پروژه‌ها از اجرای صحیح مهارها از دلایل اصلی تخریب دیوارهای پیرامونی و داخلی در ساختمان‌های احداث شده است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ایرادهای مشاهده شده در ساختمان‌های تخریب شده در زلزله‌ها را ناشی از رعایت نشدن اجرای صحیح مفاد این پیوست اعلام کرد و گفت:‌ اتصال کامل وادارهای قائم به سقف و عدم حرکت این وادارها در زمان وقوع زلزله منجر به انتقال نیروی زلزله به دیوارها و تخریب دیوار خواهد شد. استفاده نکردن از میلگرد بستر به همراه وادار قائم برای حفظ و یکپارچگی دیوار از مواردی است که جزو اشکال و ایرادهای ساختمان‌ها شناخته شد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا