شهر

هزینه ساخت هر ایستگاه مترو

شهردار تهران با بیان اینکه هزینه‌های ساخت و راه‌اندازی ایستگاه‌های مترو به‌شدت افزایش پیدا کرده است، گفت: افزایش هزینه فعالیت‌هایی مثل ساخت تونل آنقدر زیاد است که در بودجه شهرداری تهران نمی‌گنجد و باید برای آن فکر اساسی کرد.

به گزارش صما، پیروز حناچی شهردار تهران در آیین «افتتاحیه مجازی ایستگاه‌های مترو در خط ۶ و ۷ و رونمایی از ۴۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس‌های شهری» با تبریک اعیاد پیش‌رو گفت: سال جاری یکی از سال‌های بسیار سخت برای شهرداری تهران و تمامی شهرداری‌های کشور بود چرا‌که علاوه بر تاثیرات اقتصادی منفی شرایط تحریم، شرایط سخت کرونا را نیز تجربه کردیم.

حناچی افزود: کرونا برای شهرداری‌های سراسر جهان دو معنا داشت؛ کاهش درآمدها و افزایش هزینه‌ها.

او گفت: مواجهه با شرایط این‌چنینی از ابتدای شکل‌گیری بلدیه تا‌کنون کم‌نظیر بوده و می‌توان گفت که از آن زمان تا امروز یکی از سخت‌ترین دوران‌های اداره شهر بوده است، با این حال سعی کردیم به قولی که دادیم- افتتاح ایستگاه‌های مترو و گسترش حمل و نقل عمومی- عمل کنیم.

او با اشاره به گشایش ۹ ایستگاه مترو گفت: تا امروز این تعداد از ۱۲ ایستگاهی که قول دادیم افتتاح شده است.

شهردار تهران با بیان اینکه با گشایش هر ایستگاه مترو ۳۰ هزار نفر به‌طور متوسط به مسافران مترو افزوده می‌شود، گفت: اگر این ایستگاه‌ها تبادلی باشد این رقم تا ۵۰ هزار مسافر نیز افزایش می‌یابد.

شهردار تهران هزینه گشایش و بهره‌برداری از هر ایستگاه مترو را ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: برای تامین هزینه‌های هر ایستگاه مترو هم از بودجه و هم از اوراق مشارکت که عمده‌ترین کمک دولت است استفاده می‌شود که دولت و شهرداری موظف به پرداخت سهم مساوی ۵۰ درصدی از اصل و سود اوراق هستند.

 او با تاکید بر اینکه هزینه‌های راه‌اندازی و ساخت مترو قابل‌قیاس با گذشته نیست، گفت: هزینه احداث هر کیلومتر تونل پیش از این ۵۰ میلیارد بوده ولی این رقم امروز به هزار میلیارد تومان رسیده است.

او افزود: این هزینه‌ها در بودجه شهرداری نمی‌گنجد و باید برای آن فکر اساسی کرد.

شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه در این دوره بعد از مدت‌ها، اتوبوس‌های جدید با استفاده از تولید داخلی به ناوگان حمل و نقل اضافه شد که یکی از مصادیق جهش تولید است، گفت: هر‌چند این اتوبوس‌ها دیزلی هستند اما نصب فیلتر دوده‌ کاری می‌کند که استانداردهای یورو ۴ و ۵ پاس شود.

او همچنین از ورود نسل اول اتوبوس‌های برقی با پتانسیل بخش خصوصی خبر داد و گفت: این اتوبوس‌ها سال آینده وارد خیابان جمهوری می‌شوند.

حناچی همچنین از آماده‌سازی و ساخت چهار پایانه خبر داد و افزود: دو مورد از این پایانه‌ها آماده افتتاح است. همچنین کلنگ ساخت مترو خط ۱۰ زده شد و علاوه براین توسعه خط ۳ مترو و بازسازی (اورهال) و نوسازی اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها در سال آینده انجام می‌شود. او در پایان یادآور شد: برای سال آینده نیز قول افتتاح ۱۲ ایستگاه مترو را به شهروندان می‌دهیم.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا