شهر

نشست هم‌اندیشی شهردار منطقه یک با معماران برتر پایتخت

گفت‌وگو برای رسیدن به حال خوب شهر

نخستین نشست هم‌اندیشی بیش از ۲۰ معمار شاخص پایتخت با شهردار منطقه یک برای رسیدن به نظرات مشترک در امر بررسی معماری ساختمان‌های منطقه یک و ارائه راهکار در زمینه شهری توسعه‌یافته و مبتنی بر قواعد شهر و شهرسازی برگزار شد.

در این نشست معماران دغدغه‌هایشان را با محوریت ساخت ساختمان‌های باکیفیت و اجرای آن به‌صورت آزمایشی در پایتخت مطرح کردند؛ ساختمان‌هایی که با کمک مدیریت شهری و معماران درباره ایمنی جان، ایمنی ذهن، ایمنی فرهنگ، ایمنی فضای سبز، ایمنی پیاده‌راه‌ها، ایمنی بصری، افزایش کیفیت، حفظ باغ‌ها و فضاهای باز و میراث معماری معاصر و مدرن و ایجاد امکانات درشهر حرفی برای گفتن داشته باشند.

«رضا دانشمیر» معمار/شهر نیاز جدی به تعادل دارد

معمار

معماران باسابقه و زبده‌ای در نشست حضور دارند که هریک برحسب سابقه و دانش خود دغدغه‌هایی در این حوزه دارند و نکات مهمی را بیان می‌کنند. «رضا دانشمیر» با ۲۹ سال سابقه در حوزه معماری،شهر را موجود زنده و در حال تغییر عنوان می‌کند و می‌گوید: «اسنادی که معماران از شهر در اختیار دارند قدیمی است. با توجه به اینکه‌شهر موجودی زنده و در حال تغییر است باید اسناد‌شهر مورد بازبینی قرار گیرند و به روز شوند.»

او معتقد است: «امروزه وقتی به شهر نگاه می‌کنیم، شهری را می‌بینیم که گویا کنترلی روی آن نیست. در حالی که ساختمان‌های شهر در مجموع باید طبق یک معماری تعریف شده باشند و برای رسیدن به این معماری درشهر نیاز است تیمی روی وضع موجود مطالعه داشته باشند که طی ۲ دهه آینده معماری‌شهر شکل و شمایل بگیرد و فرم شهرسازی کنترل شده باشد.

به‌عنوان مثال چنانچه در سال ۱۴۲۰ به نمای منطقه یک نگاه می‌کنیم این منطقه فرم خاصی از ریتم و هماهنگی ساختمانی در آن هویدا باشد.» دانشمیر از تداوم برگزاری جلسه با مدیران شهری می‌گوید: «امیدوارم جلسه با متفکران، مسئولان اجرایی، سرمایه‌گذاران، هنرمندان و معماران تداوم داشته باشد و به نحوی با هم کنار بیایند تا شهر بتواند به تعادل برسد.»

«بهرام کلانتری» معمار/قوانین شهری برای ساخت بنای باکیفیت نیاز به بررسی مجدد دارد

معمار

«بهرام کلانتری» نخستین پروژه‌اش را حدود ۲۰ سال پیش در محله زعفرانیه منطقه یک شروع کرده و اکنون بیش از ۹۰‌درصد از پروژه‌هایش در این منطقه اجرا شده است.

او بر کاربرد کیفی جلسه معماران و مدیران شهری در بهبود روند تصمیم‌گیری، طراحی و ساخت پروژه‌ها تأکید می‌کند و می‌گوید: «تعامل معماران و شهرداران با مدیران شهری باید به‌صورت مستقیم اتفاق بیفتد تا از این طریق معماران بتوانند تجربیات و دانش خود را برای بالا بردن کیفیت فضاهای شهری در اختیار شهرداری قرار دهند.

رعایت قواعد فیزیکی ایمنی، دسترسی و قواعد شهری به‌عنوان کف مطالبات از پروژه‌هاست و بحثی در آنها نیست. موضوع اصلی معماران در ارتباط با شهرداری‌ها دست و پنجه نرم کردن مداوم آنها با قوانین کلی و تأویل‌های غیرمنعطف است که شرایط را برای تولید کیفیت، چه در محیط داخلی ساختمان‌ها و چه در فضای شهری سخت می‌کند. به عقیده بنده ایجاد تسهیلات برای تولید کیفیت فضایی باید همگام و هم سنگ با کنترل کمی و فیزیکی پروژه‌ها اتفاق بیفتد. پیشنهاد اصلی معماران در این جلسه تشکیل یک کمیسیون مشورتی متشکل از معماران به‌صورت مستقل با هدف ارائه نظرات و پیشنهادات به بدنه مدیریت شهری برای افزایش کیفیت‌شهر و محیط مصنوع آن است.»

  «سید حمید موسوی» شهردار منطقه یک /حال خوب شهر، ارمغان نشست با صاحبان اندیشه

دومین گردهمایی سازندگان و طراحان منطقه یک

برپایی نشست‌های هم‌اندیشی با صاحبان اندیشه و فکر در حوزه معماری می‌تواند چهره‌شهر را در آینده به گونه‌ای رقم زند که مخاطبان از زندگی در آن‌شهر از نظر ایمنی و حال خوب آسودگی خاطر داشته باشند. همین دلیلی شد تا شهرداری منطقه یک این بستر را با نخستین نشست هم‌اندیشی ایجاد کند.

«سید حمید موسوی» درباره دلایل برگزاری این نشست می‌گوید: «شمیران از یک اغتشاش بصری رایج رنج می‌برد که نیاز است اصحاب فن، گروه‌های مرجع، استادان و منتقدان درکنار دستگاه نظارتی و مدیریت شهری قرار بگیرند تا شهر حال خوبی داشته باشد.» او می‌افزاید: «در طرح تفصیلی جامع از طرح‌های راهبردی‌ـ ساختاری استفاده کرده‌ایم تا با انعطاف‌پذیری‌های لازم پویایی را در‌شهر با هدف تقویت و توسعه آن ایجاد کنیم. اما مشکلات باعث شد دوباره به سمت طرح‌های توزیع کاربری و نقشه‌های یک دوهزارم برویم. بنابراین برای اجرای طرح‌های راهبردی‌ـ ساختاری نیاز به حضور تشکل‌ها و کارگروه هستیم تا بررسی کنند که اگر پهنه‌ای بنا به جمعیت و نحوه خدمت‌رسانی نیاز به تغییر دارد بتوانیم با تغییر پهنه، خدمات را در آن تقویت کنیم.»

موسوی توسعه شهر را منوط به مطالبه‌گری می‌داند و می‌گوید: «مردم، استادان و معماران باید با مطالبه‌گر بودن در ساخت شهر‌نقش داشته باشند که این عامل موجب ایجاد ضوابط جدید می‌شود و به دنبال آن ریل‌گذاری صحیح برای آینده‌شهر انجام خواهد شد و ساختمان‌هایی به‌صورت آزمایشی در منطقه طراحی شوند که از ویژگی‌هایی مانند دوستدار محیط‌زیست بودن، مناسب سازی، ایمن‌سازی و صنعتی‌سازی برخوردار باشند.»

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا