شهرمسکن و ساختمان

معاون وزیر راه و شهرسازی از ۲ برنامه جدید برای تمرکززدایی خبر داد:

راه فرار برای شهرهای بزرگ

افزایش جمعیت در کلانشهرها موجب بروز مشکلات بی شمار اقتصادی و اجتماعی در شهرهای بزرگ شده است. مهم ترین معضل کنونی شهرهای بزرگ و شهرهای مادر، توسعه بی رویه و افزایش حاشیه نشینی است. ایجاد شهرهای جدید در این مناطق برنامه ای بوده که برای استقرار سرریز جمعیتی شهرهای بزرگ اجرا شده است. اما رفت و آمد و دسترسی به شهراصلی مشکل بعدی بود که با ایجاد شهرهای جدید خود را نشان داده است. حبیب الله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، اکنون از دو برنامه ای خبر می دهد که برای رفع معضلات کلانشهرها و تسهیل ارتباطات شهری اجرا می شود.

رئیس جمهوری در اظهاراتی از ساخت شهرک در اطراف کلانشهرها برای کاهش مشکلات شهرهای بزرگ خبر داد.ایجاد شهرهای جدید برای همین منظور بود. آیا شهرهای جدید اهداف را محقق نکرده است؟

 خیر. شهرهای جدید اهداف برنامه را محقق می کند. اما ساخت شهرک در واقع برنامه جدیدی است که برای کاهش معضلات شهرهای مادر اجرا می شود. تفاوت شهرهای جدید و شهرک ها در استقرار جمعیت است. شهرهای جدید محدودیت حداقل های جمعیتی دارد.یعنی هر شهر جدید نباید با برنامه استقرار کمتر از ۳۰ هزارنفر جمعیت ایجاد شود.به همین دلیل پیدا کردن زمین برای استقرار جمعیت با این تعداد نیازمند فاصله گیری از کلانشهرها است. مثلا در حال حاضر شهرهای جدید پرند با ۵۰۰، هشتگرد با ۵۰۰ و پردیس با ۴۸۰ هزار نفر جمعیت، شهرهای جدید بزرگ مقیاس هستند. اما ما باید بتوانیم از ظرفیت های سکونتگاهی کوچکتر برای پاسخ به نیاز مسکن کلانشهرها بهره مند شویم. بر همین اساس، شورایعالی معماری و شهرسازی، دستورالعمل شهرک سازی را به عنوان یکی از دستور کارهای جدید در مجمع شهرهای جدید مصوب کرده است و الان هم در مرحله مکان یابی ساخت شهرک ها در مناطق کلانشهری هستیم. پس باید بگویم تفاوت شهرهای جدید و شهرک ها در استقرار جمعیت پیش بینی شده است. شهرک ها حد جمعیتی کمتری دارند.

ساخت شهرک ها شروع شده است؟

 ساخت تعدادی شهرک در دستور کار شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران است. در اغلب نقاط تهران اقدامات شروع شده است. در شرق تهران ۲ شهرک مکان یابی شده است.در جنوب و جنوب غرب و سمت البرز هم مکان یابی شده است.در شیراز و شهرهایی که با معضل افزایش جمعیت شدید مواجه هستیم هم شهرک سازی شروع می شود تا برای استقرار جمعیت سرریز در این مناطق پاسخ سریعتری داشته باشیم.

قرار است ساخت و ساز در شهرک ها توسط دولت اجرا شود؟

برنامه ریزی ومکان یابی با دولت است. در شهرهای جدید هم مدیریت کار در دست دولت است اما در احداث از ظرفیت و مشارکت بخش خصوصی استفاده می کنیم.در برنامه ریزی ساخت شهرک ها و شهرهای جدید مدیریت با دولت و اجرا توسط بخش خصوصی و مشارکت این بخش است.

در بسیاری از شهرهای جدید، برنامه اولیه ای که برای استقرار جمعیتی مشخص طرح ریزی شده بود برآورده نشده است که دلیل اصلی آن مشکل تردد و دسترسی به شهراصلی است. با ساخت شهرک ها هم این مشکل همچنان وجود خواهد داشت؟

یکی از سیاست های محوری وزارتخانه در توسعه شهرهای جدید، تسهیل دسترسی بین شهرهای جدید و کلانشهرها و شهرهای مادر است. در سایر کشورها موضوع دسترسی بر توسعه سکونتگاهی تقدم دارد.مثلا درژاپن اول ریل ساخته می شود بعد سکونتگاه را ایجاد می کنند. در کشور ما تسهیل دسترسی با تاخیر ایجاد شده است. اما در این دولت، توسعه حمل ونقل حومه ای برای شکل دادن به رشد و توسعه کلانشهرها، در اولویت قرار دارد. تسهیل دسترسی و سرعت بخشیدن به ارتباطات شهر به دو شکل در دستور کار ویژه قرار دارد. اولویت اول ما حمل ونقل ریلی است.این نوع حمل ونقل انبوه تر، پایدارتر و متناسب با محیط زیست است.به همین دلیل در توسعه شهرک ها و شهرهای جدید ساخت ریل حومه ای دستورکار اصلی است.سال گذشته مترو گلشهر-هشتگرد در ادامه خط ۵، با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد.مترو بهارستان -اصفهان، گلبهار- مشهد هم پیشرفت بالایی دارد و تلاش می کنیم بزودی به بهره برداری برسد. مترو فرودگاه امام- پرند با اینکه اجرای آن برعهده شهرداری است، اما توافق هایی با شهرداری داریم که سال آینده به بهره برداری برسد. این خطوط در اولویت توسعه حمل ونقل حومه ای است. مترو برخی شهرهای جدید دیگر هم در حال مطالعه است و به دنبال پیدا کردن سرمایه گذار و پیمانکار برای آن هستیم مانند مترو تهران- پردیس که البته سرمایه گذار آن مشخص شده است. به این ترتیب در کنار راه های اصلی، متروی بین شهرها برای دسترسی شهرهای جدید به کلانشهر ایجاد می شود.

اولویت دوم کدام است؟

در کنار این برنامه، اولویت دیگر ما دسترسی آزادراهی و بزرگراهی بین شهرهای مادر و شهرک ها و شهرهای جدید است و این برنامه هم در دستورکار است. آزاد راه پردیس – تهران، شهر جدید صدرا- شیراز به بهره برداری رسیده است. دسترسی پرند به کنار گذر جنوبی چرمشهر- آبیک هم در برنامه قرار دارد. در همین راستا روز گذشته آزادراه تبریز- شهرجدید سهند با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری رسید. ساخت این آزادراه هم در راستای کاهش مشکلات کلانشهر تبریز بوده است. آزادراه تبریز-سهند ۲۰ کیلومتر است که در ۶ خط اجرا شده است.این آزادراه ۸ پل بزرگ دارد و در شرایط جغرافیایی خاصی ایجاد شده است.آزادراه جدید دسترسی شهر جدید سهند به تبریز و بالعکس را ۲۰ دقیقه کاهش می دهد.ارزش روز پروژه ۶۰۰ میلیارد تومان است و از مطالبات روز شهروندان سهند و تبریز بود.

مزایای آزادراه که می تواند به حل مشکلات در منطقه کمک کند این است که جذابیت سکونت در شهر جدید سهند را ایجاد می کند.شهر جدید سهند در پاسخ به نیاز سکونتی کلانشهر تبریز ایجاد شده است.ایجاد و تسهیل دسترسی جذابیت سکونت را افزایش می دهد و اهداف مورد نظر و محتوای طرح جامع برای استقرار ۲۰۰هزار نفر جمعیت در شهر سهند با ساخت آزادراه سریعا اجرا می شود. بنابراین با افتتاح آزادراه تبریز-سهند بار ترافیک از محور قبلی کم می شود. اتلاف وقت شهروندان هم کاهش می یابد.در زمان غیر ترافیک کاهش زمان سفر نیم ساعت است و با افتتاح آزادراه، دسترسی بین شهر جدید سهند و تبریز ۱۰ دقیقه است. در سال اول بهره برداری ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت در این مسیر را داریم.متعاقب آن آلاینده های زیست محیطی هم در منطقه کاهش خواهد داشت. این آزادراه فرصتی ایجاد می کند تا سهند کارکرد مناسب تری از نظر اسکان ایفا کند و از توسعه بی رویه شهر تبریز بخصوص توسعه های ناپایدار این شهر از نظر حاشیه نشینی جلوگیری می کند. از سوی دیگر دسترسی مناسب کارکردهای کلان و بزرگ مقیاس در حوزه شهری، گردشگری، سفر، تفریحی و درمانی به سهند منتقل می شود.با بهره برداری از این آزادراه، ساکنان شهر ۱۳۰هزار نفری سهند و شهرک های اقماری مسیر، در مدت زمان کمتری نسبت به مسیر فعلی، مسیر تبریز تا سهند را خواهند پیمود.

به این ترتیب با ساخت ریل و آزادراه و بزرگراه، در آینده نزدیک دسترسی شهرهای جدید به مراکز فعالیت و شهرهای مادر تسهیل می شود و راه های ارتباطی نقش موثری در توسعه شهرهای جدید و کمک به حل مسائل و مشکلات کلانشهر مرکزی را ایفا می کنند. تمرکز زدایی از کلانشهر مرکزی هم در حوزه سکونتگاهی هم سایر فعالیت هایی که امکان بروز در کلانشهر مرکزی را ندارد، با توسعه زیرساخت های شهری و بین شهری ایجاد می شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا