حمل و نقل

بلیت پرترددترین مسیر هوایی ایران چند است؟

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: چارترکنندگان عاملان اصلی گرانفروشی بلیت پروازهای داخلی هستند.

تورج دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشور در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه طبق آمار ایکائو (سازمان بین المللی هوانوردی) صنعت حمل و نقل هوایی به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو شده است، گفت: خوشبینانه‌ترین وضعیتی که در صنعت حمل و نقل هوایی می‌توانیم به آن دست یابیم و شرایط مانند دوران پیش از کرونا شود، سال ۲۰۲۴ است.

وی ادامه داد: ۹۶ درصد از پروازهای خارجی و ۴۵ درصد از پروازهای داخلی را با توجه به گسترش ویروس کرونا از دست داده‌ایم.

زنگنه توضیح داد: شرایط کرونا بر صنعت حمل و نقل هوایی جهان تحمیل شده و ۱۹ هزار فروند هواپیما در دنیا زمین‌گیر شده‌اند. به طوری که تعداد زیادی از شرکت‌های هواپیمایی ناوگان خود را تقلیل داده‌اند و تعدادی از پرسنل‌های خود را به مرخصی‌های اجباری فرستاده‌اند و تعدادی را هم بازنشسته کرده‌اند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور تصریح کرد: در صنعت گردشگری هم کرونا تأثیر بسیار زیادی گذاشته است. چراکه حوزه هوایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه گردشگری تأثیر دارد و کاهش تعداد پروازها باعث تشدید این مشکل شده است.

زنگنه اظهار کرد: سازمان ایکائو در اطلاعیه‌ای در همان زمان شیوع ویروس کرونا اعلام کرد که در حوزه هوایی نیازی به فاصله‌گذاری اجتماعی نیست. چرا که از هر ۲۷ میلیون مسافر ممکن است تنها یک نفر به کرونا مبتلا شود و از سوی دیگر طبق بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم، میزان مبتلایان در حوزه هوایی در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار کاهش یافته است.

دو ردیف آخر هواپیما مخصوص بیماران مشکوک

رئیس سازمان هواپیمایی کشور تاکید کرد: در صنعت هوانوردی ایران بسیاری از مهمانداران و خلبانان هم در مقایسه با سایر مشاغل کمتر مبتلا شده‌اند و این نشان‌دهنده سلامت صنعت هوانوردی است.

زنگنه افزود: طبق دستورات ایکائو مقرر شد که تمامی دستورالعمل‌هایی که این سازمان جهانی ارائه می‌دهد، شرکت‌های هواپیمایی تا زمانی که به امنیت این بخش صدمه وارد نشود، رعایت کنند و طبق این دستورالعمل مقرر شد که دو ردیف آخر صندلی هواپیماها برای بیماران مشکوک در تمامی پروازها خالی و این دو ردیف به صورت کاملاً ایزوله نگهداری شود که شرکت‌های هواپیمایی ایران همه موارد را رعایت می‌کنند.

هواپیماها باید از ۶۰ درصد ظرفیت خود استفاده کنند

رئیس سازمان هواپیمایی کشور اضافه کرد: طبق دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا از یکم آبان تمامی شرکت‌های هواپیمایی مکلف به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی شده‌اند و هواپیماها باید تنها از ۶۰ درصد ظرفیت خود استفاده کنند. البته هواپیماهای ATR باید از۵۰ درصد ظرفیت‌ صندلی‌های خود استفاده کنند و طبق بازدیدی که چند روز پیش داشتیم، تمامی شرکت‌های هواپیمایی این فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرده‌اند و البته این نظارت‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود.

زنگنه اظهار کرد: مسافران در صورت مشاهده تخلف می‌توانند به سازمان هواپیمایی کشوری اطلاع دهند و این سازمان ۲۴ساعته آماده رسیدگی به مشکلات مسافران در این بخش است.

وی با اشاره به اینکه عملیات گندزدایی و ویروس‌زدایی هم قبل و بعد از پرواز انجام می‌شود و هواپیماهای متخلف هم در این زمینه به طور قطع اعمال قانون خواهند شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: از یک ماه پیش به صورت مستمر به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده بودیم که از ابتدای آبان فاصله گذاری اجتماعی در تمامی بخش‌های هوایی باید رعایت شود و این موضوع که از یک خانواده سه‌نفره تنها دو نفر به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی کارت پرواز دریافت کنند، قابل قبول نیست و با شرکت هواپیمایی متخلف برخورد خواهد شد.

شرکت‌های هواپیمایی حق افزایش قیمت پروازها را ندارند

معاون وزیر راه در ادامه صحبتش به نرخ بلیت هواپیما اشاره کرد و گفت: شرکت‌های هواپیمایی حق هیچ گونه افزایش قیمت بلیت را ندارند و بلیت‌ها باید بر اساس نرخ‌نامه سال گذشته فروخته شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور با اشاره به اینکه پرترددترین مسیر هوایی تهران- مشهد بوده که حداقل بلیت این مسیر ۳۵۵ هزار تومان و حداکثر آن ۷۰۱ هزار ۳۰۰ تومان است، افزود: بنابراین اگر مسافری بلیت را بیشتر از این نرخ خریداری کرده‌، حتماً اطلاع دهد تا رسیدگی شود.

زنگنه گفت: از نظر سازمان هواپیمایی سقف و کف قابل قبول نیست و خود شرکت‌ها تصمیم گرفتند که نرخ‌ها را تعیین کنند. البته این نرخ‌ها هم اکنون بر اساس عرضه و تقاضا ارائه می‌شود.

حمایت از شرکت‌های هواپیمایی

رئیس سازمان هواپیمایی کشور در ادامه بر لزوم حمایت از شرکت‌های هواپیمایی صنعت حمل و نقل هوایی در این ایام با متغیرهای بسیار زیادی رو به رو بوده و از سوی دیگر با توجه به آنکه ۵۵ تا ۶۰ درصد از هزینه هواپیماها از طریق ارز است بنابراین باید در این بخش حمایت‌های لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این هفته درباره وضعیت شرکت‌های هواپیمایی با حضور وزیر راه و شهرسازی و اعضای کمیسیون عمران تصمیم‌گیری خواهد شد و امیدواریم بتوانیم با ارائه راهکارهای مناسب بخشی از مشکلات شرکت‌های هواپیمایی را برطرف کنیم، گفت: طبق قانون پنجم و ششم توسعه شرکت‌های هواپیمایی بر اساس عرضه و تقاضا باید در حوزه صنعت هوایی اقدام به فروش بلیت کنند اما با توجه به آنکه ما هم اکنون استفاده از ظرفیت ۶۰ درصدی هواپیماها را به شرکت‌های هواپیمایی تحمیل کرده‌ایم بنابراین باید برای جبران این موضوع بتوانیم گام‌هایی را برداریم.

زنگنه با اشاره به اینکه امیدواریم برای شرکت‌های هواپیمایی از طریق در اختیار گذاشتن ارز نیمایی بتوانیم بخشی از این مشکلات را رفع کنیم، گفت: ما در حال مذاکره در این زمینه هستیم و با ایجاد کمیته‌هایی سعی داریم بخش‌هایی از پول‌هایی که خارج از کشور هست یا از طریق صادرات انجام می‌شود را در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار دهیم.

وی ادامه داد: همچنین با پرداخت وام‌های ارزان قیمت و کاهش عوارض‌ها بتوانیم به ادامه حیات این شرکت‌ها کمک کنیم. چرا که ما تکلیف داریم این صنعت هواپیمایی را سرپا پا نگه داریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: از سال ۵۷ سخت‌ترین تحریم‌ها شامل صنعت هوایی بوده و دشمن همواره به دنبال آن بود که بتواند صنعت هوایی را زمین‌گیر کند اما ما امیدواریم با همکاری تمامی دستگاه‌ها بتوانیم این پیچ خطرناک را هم بگذرانیم.

زنگنه با بیان اینکه هم اکنون چارترکنندگان به عنوان عاملان اصلی در حوزه گرانفروشی به شمار می‌روند، افزود: چارترکنندگان به صورت سلف یک پرواز را به مدت یک سال خریداری می‌کنند و در طول زمان با قیمت‌ها بازی می‌کنند بنابراین به مسافران پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید بلیت از سایت‌های خود شرکت‌های هواپیمایی و یا سایت‌های معتبر اقدام به خرید کنند.

کاهش ۹۶ درصدی پروازهای خارجی

رئیس سازمان هواپیمایی کشور در بخش دیگری از صحبتش با اشاره به اینکه ما نسبت به سال ۹۰ تعداد هواپیماهای ورودی و همچنین تعداد هواپیماهای عملیاتی مان بیشتر شده است، گفت: هم اکنون چندین شرکت هواپیمایی اقدام به واردات هواپیما به کشور کردند که در حال انجام مراحل قانونی هستیم و به زودی پروازها در این زمینه آغاز می‌شود.

زنگنه اضافه کرد: در دوران برجام شرکت هواپیمایی ایران ایر یک فروند هواپیمای ۳۲۱ فروند هواپیمای ۳۲۱ و ۱۳ فروند هواپیمای ATR وارد این حوزه کردند اما شرکت‌های دیگر موفق نشدند که هواپیمای را وارد کنند اما ما باید در دوران برجام علاوه بر نوسازی ناوگان به فکر بهسازی صنعت هوایی هوای خود هم بودیم تا بیشتر می‌توانستیم از این فرصت استفاده کنیم.

او با بیان اینکه تعداد پروازهای داخلی افزایش یافته و دولت هم در این زمینه کمک خواهد کرد، گفت: ما باید همه ارکان نظام دست به دست هم دهیم تا بتوانیم از این برهه عبور کنیم. سازمان هواپیمایی نظارت مستمر بر شرکت‌های هواپیمایی دارد و البته با استفاده از هم ابزارهای خود با فروشندگان چارتر و آژانس‌های متخلف برخورد خواهد کرد.

معاون وزیر راه گفت: صنعت هوانوردی اولین موتور محرکه صنعت کشور است و اگر بخش هوایی یک منطقه کنسل شود، استاندار این موضوع را به ما اطلاع می‌دهد. بنابراین باید با همکاری یکدیگر بتوانیم امکانات و شرکت‌های هواپیمایی را برای افزایش امنیت بالا ببریم.

زنگنه اظهار کرد: ۹۶ درصد پروازهای خارجی کم شده اما پروازها به اروپا برقرار است و عامل کاهش پروازهای خارجی هم به دلیل شیوع ویروس کرونا است که این موضوع در تمامی دنیا وجود دارد و مختص ایران نیست.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور درباره گران‌شدن پروازهای ایران ترکیه نیز گفت: یک مدت قیمت بلیت هواپیما در مسیر ترکیه به دلیل انجام این پرواز تنها توسط یک شرکت هواپیمایی خارجی افزایش یافته بود، اما با صحبت با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ترکیه هم اکنون پروازهای ترکیه را برقرار کرده‌ و قیمت‌ها را به تعادل رسانده‌ایم.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا