عکس

زیباترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا

مسافرت با قطار مناسب، راحت و سریع است. سوای آن حتی گاهی فرصتی برای مسافران فراهم می کند تا به تماشای معماری مدرن یا تاریخی زیبای ایستگاه قطار شهر مقصدشان بپردازند و با تاریخ آن نیز بیشتر آشنا شوند.

 

 

ایستگاه قطار بندر آنتورپ
ایستگاه قطار بندر آنتورپ

آنتورپ، جواهری در شهر الماس معماری تحسین برانگیز ایستگاه قطار بندر آنتورپ، معروف به شهر تجارت الماس، مسافرانش را به تامل وامی دارد. در فرهنگ عامه از این ایستگاه به احترام با نام “کلیسا جامع راه آهن” یاد می شود. در حالی که لئوپولد دوم پادشاه بلژیک هنگام افتتاح آن در سال ۱۹۰۵ با طنزی کنایه آمیز گفت: «این یک ایستگاه کوچک و زیباست.»

 

 

ایستگاه قطار لیژ
ایستگاه قطار لیژ

لیژ، درخشش شیشه و فولاد اما ایستگاه قطار دیگری نیز در همین کشور وجود دارد، که کاملا عکس ایستگاه آنتورپ است: ایستگاه قطار لیژـ گیمو. بنایی به سبک فوتوریستی از شیشه و فولاد و بتن. در این ایستگاه که با مرکز شهر کمی فاصله دارد، روزانه حدود ۵۰۰ قطار توقف می کند. لیژ یکی از مهم‌ترین محل تقاطع خطوط ریلی اروپاست. این ایستگاه با طرح سانتیاگو کالاتر، معمار و مجسمه‌ساز برجسته اسپانیایی، احداث شده است.

 

 

ایستگاه قطار آمستردام
ایستگاه قطار آمستردام

آمستردام، غولی بر ستون‌های چوبی در هلند ایستگاه قطار آمستردام به دلیل معماری غریب‌اش بسیار چشمگیر است. این ایستگاه روی سه جزیره مصنوعی واقع شده است. جزایری که روی ۸۶۸۷ ستون چوبی ساخته شده‌اند. این ایستگاه به سبک نئوگوتیک و با طرح پیر کاپیرش، معمار هلندی تبار، بنا شده است. کاپیرش خالق بناهای مذهبی بود و این ایستگاه نیز با برج‌ها و نمای بیرونی‌اش به گونه‌ای کلیسا را در ذهن تداعی می‌کند.

 

ایستگاه راه آهن پاریس
ایستگاه راه آهن پاریس

یکی از زیباترین ایستگاه‌های قطار جهان در پاریس ایستگاه راه آهن ” Gare de Lyon ” پاریس در یک کلام حیرت‌آور است. بنایی که با غرور سبک معماری دوران عصر طلایی‌اش را به رخ می‌کشد. پله‌ای منحنی با پاگردهایی از سنگ مرمر، مسافران را به صرف غذایی لذیذ در رستوران مجلل “قطار آبی” دعوت می‌کند. تابلوهای نقاشی، با چشم‌اندازهای زیبایی از فرانسه، دیوارهای این رستوران را مزین کرده‌اند.

 

 

ایستگاه قطار هلسینکی
ایستگاه قطار هلسینکی

هلسینکی، بنای یادبود و “ستاره نبلیغات” تلویزیونی ایستگاه قطار هلسینکی نه تنها نماد این شهر است، بلکه به‌کرات نیز در تبلیغات تلویزیونی به نمایش گذاشته می‌شود. چهار مجسمه سنگی غول پیکردر دو سوی در ورودی آن، ابهت خاصی به ایستگاه می‌دهند. این مجسمه‌ها از جمله بناهای یادبود هلسینکی به شمار می‌آیند. این شاهکار معماری که در سال ۱۹۱۹ بازگشایی شد، اثر الییل سارینن فنلاندی است.

 

 

ایستگاه قطار سنت پانکراس
ایستگاه قطار سنت پانکراس

لندن، شاهکار معماری عصر ویکتوریا ایستگاه قطار سنت پانکراس، با سبک معماری ویکتوریایی و نمای آجری‌اش، همچون قصری استوار به سوی آسمان قد کشیده است. در سالن‌های بزرگ این ایستگاه مغازه‌ها و رستوران‌های زیادی برای مسافران وجود دارند. سنت پانکراس به طور عمده محل تردد قطارهای بین‌المللی است. اما ایستگاه مدرن قطار کینکز کراس لندن تنها محل تردد قطارهای داخلی است. در این ایستگاه صحنه‌هایی از فیلم معروف هری پاتر اجرا شده است.

 

 

ایستگاه قطار لایپزیگ
ایستگاه قطار لایپزیگ

لایپزیگ؛ بزرگترین ایستگاه قطار اروپا ایستگاه لایپزیگ با ۲۳ سکو ، به طول ۲۹۸ متر و با مساحتی حدود ۸۰ هزار مترمربع بزرگترین ایستگاه راه آهن اروپا محسوب می‌شود. در این ایستگاه ۱۴۰ فروشگاه، رستوران یا دیگر سرویس‌های خدماتی وجود دارد که به آن موقعیتی بیش از یک ایستگاه معمولی قطار را داده است. حتی راهروهای آن نیز محل برگزاری نمایشگاه‌ها است و روزهای یکشنبه نیز می‌توان برای خرید به فروشگاه‌های این ایستگاه مراجعه کرد.

 

نه میراثی؛نه باستانی؛ این بار واگن درد سر تازه مترو اصفهان

نه میراثی؛نه باستانی؛ این بار واگن درد سر تازه مترو اصفهان

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا