مسکن و ساختمان

پرداخت وام مسکن ۷۰ درصد افزایش یافت

مطابق با سیاست‌‌های اعتباری امسال،  سقف وام یا تسهیلات پرداختی به انبوه سازان را که از فناوری‌های نوین استفاده کنند در شهر تهران به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش داد. این تسهیلات در مراکز استان‌ها و شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار نفر به ۲۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۱۸۰ میلیون تومان افزایش یافت.

افت ساخت و ساز در چند سال گذشته باعث شده تا میزان ساخت و ساز در کشور کمتر از میزان تقاضا باشد. طبق آمارهای اعلام شده در حالی که بر اساس طرح جامع مسکن باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن تولید شود اما در خوشبینانه ترین حالت میزان تولید مسکن در سال به ۳۰۰ هزار واحد مسکونی می رسد.

حال با توجه به افزایش سقف تسهیلات مسکن که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد میزان هزینه های تولید را می تواند پوشش دهد می توان امیدوار بود که میزان تولید مسکن افزایش یابد.

محمد حسن علمداری مدیر امور اعتبارات بانک مسکن با اشاره به اینکه با افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن به ۲۵۰ میلیون تومان، اقبال سازندگان و انبوه سازان به این تسهیلات افزایش یافت، گفت: پرداخت تسهیلات ساخت مسکن چه در بخش عادی و چه در بخش بافت فرسوده مورد استقبال انبوه سازان واقع شده است و آمارها موید این موضوع است.

او افزود: در پنج ماه گذشته پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به گونه ای بوده که برای ۲۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات ساخت پرداخت شده است که این میزان از حیث مبلغ ۷۵ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

به گفته این مقام مسئول بافت فرسوده موانع متعددی برای نوسازی دارد و تنها پرداخت تسهیلات نمی تواند این موانع را برطرف کند.

۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر آماده تحویل‌ است

۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر آماده تحویل‌ است

۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر آماده تحویل‌ است

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا