نظام مهندسی

عضو شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان:

سازمان نظام کاردانی در آستانه تعطیلی است

عضو هیات مدیره شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور با اشاره به اینکه مسکن پیشران و عهده دار لوکوموتیو اقتصاد در کشور است، گفت: طی چند سال گذشته چرخ های این لوکوموتیو در اقتصاد کشور آنطور که باید به حرکت درنیامده است.

به گزارش “صما” مهدی موذن در گفتگویی با بیان اینکه وضعیت امروز مسکن در کشور ریشه در ادوار مدیریتی گذشته وزارت راه و شهرسازی دارد لیکن عمده گرفتاری‌های فعلی محصول عملکرد چند سال گذشته وزارت راه و شهرسازی است، افزود: طی سالهای گذشته برنامه مدونی که با شناخت به نیازهای واقعی مسکن کشور تنظیم شده باشد، وجود ندارد.

وی در ادامه اظهار داشت: بیشتر کارشناسان این حوزه نیز در پاسخ به سوالات مطروحه، همواره نسبت به بیان مشکلات موجود در حوزه مسکن اکتفا نموده و کمتر نسبت به واکاوی معضلات موجود و دلایل به وجود آمدن آن طرح موضوع کردند و شاید به همین دلیل است که مشکلات حوزه مسکن کماکان باقی مانده و پیوسته بر آن افزوده شده است.

موذن همچنین گفت: جهت تحقق برنامه‌های تولید مسکن لازم است به سه محور اصولی و زیربنایی در این زمینه یعنی “انجمن انبوه‌سازان کشور”، “سازمان‌های نظام مهندسی و نظام کاردانی ساختمان” و “برنامه‌های مصوب بالا دستی جهت تولید مسکن” توجه داشته باشیم.
وی افزود: بر اساس نظر کارشناسان از سال‌های پیش باید سالانه حداقل یک میلیون واحد مسکونی توسط انبوه سازان و بخش خصوصی احداث می‌شد اما در سال‌های گذشته به دلیل عدم حمایت کافی از انبوه سازان و نیز کاهش محسوس ساخت واحدهای مسکونی تا حداکثر ۴۰۰ هزار واحد، اکنون آثار زیانبار این کمبود تولید را در بخش مسکن شاهدیم.

این کارشناس صنعت ساختمان کشور بیان کرد: سازمان نظام مهندسی یک سازمان غیرانتفاعی و غیر دولتی بوده و معتبرترین تشکیلات علمی و تخصصی کشور با عضویت بیش از۵۰۰ هزار نفر مهندس باید نقش استرا‌تژیک در حوزه‌های تخصصی، پژوهشی و اجرایی ساختمان‌سازی کشور داشته باشد، اما به دلیل دخالت های برخی مدیران سابق وزارت راه و شهرسازی موجبات تضعیف آن فراهم شد.  

موذن گفت: همچنین در سازمان نظام کاردانی ساختمان که در چارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب مجلس از سال ۸۱ تشکیل و  با تکیه بر توان مدیریتی درون سازمان تا سال ۹۵ توانسته بود جایگاه ویژه و تاثیرگذار در صنعت ساختمان داشته باشد، به دلیل کج سلیقگی مورد غضب مدیر وقت دفترتشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه‌ و شهرسازی قرار گرفت و دستور به کوچک‌سازی سازمان نظام کاردانی و استعفای رییس این سازمان داده شد.
وی اظهار داشت: امروز آثار این اقدام طی سه سال گذشته خود را نشان داده به نحوی که سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران و بسیاری از استان ها در آستانه تعطیلی قرار گرفته و شورای مرکزی سازمان هم به لحاظ مشکلات اقتصادی و غیره حتی قادر به برگزاری جلسات هیئت مدیره نیز نمی‌باشد.
موذن اضافه کرد: اقداماتی ازجمله تلاش جهت احقاق حقوق کاردان‌های فنی و معماران تجربی که استوانه اصلی اجرای کار در پروژه‌های اجرایی می‌باشند از طریق پیگیری در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و دیگر سازمان‌های نظارتی و اعتراض به عملکرد برخی از مدیران سابق وزارت راه و شهر‌سازی که منجر به فرار کاردان‌های فنی از مقطع کاردانی و به هم خوردن  توازن در تعداد مهندسین و کاردان‌های فنی (تکنسین‌ها) شده، صورت گرفته است. به نحوی که تعداد مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی به ۵۰۰ هزار نفر افزایش یافته و تعداد اعضای سازمان نظام کاردانی به کمتر از ۴۰ هزار نفر تقلیل یافته است.
وی یادآور شد: این یعنی ایجاد فاجعه نیروی انسانی در صنعت ساختمان کشور؛ در شرایطی که باید به ازای هر مهندس حداقل ۵ نفر کاردان فنی در کشور داشته باشیم، با سیاست‌های اشتباه به کار گرفته شده هم‌اکنون به ازای یک نفر کاردان فنی ۱۲ نفر مهندس در کشور وجود دارد.
عضو هیات مدیره سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران در خصوص برنامه های بالادستی تولید مسکن گفت: برای جهت دهی در تولید مسکن باید برنامه‌های مستند و مستدل با تکیه بر نیازسنجی جامعه هدف تدوین و تصویب و توسط مدیران ذیربط پیاده و اجرا شود، تا هدف تامین مسکن برای آحاد مختلف جامعه تحقق یابد و با مدیریت عرضه و تقاضای مسکن توازن بازار حفظ شده و از ایجاد التهاب در بازار پیشگیری شود.
وی افزود: این برنامه‌ها در سال های گذشته دستخوش سلایق شخصی مدیران در دوره‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی شده و بسیاری از این برنامه‌ها از جمله طرح فروش متری مسکن، مسکن پاک، اجاره به شرط تملیک، مسکن استیجاری، صندوق مسکن یکم، مسکن اجتماعی و یا طرح اقدام ملی مسکن پس از مدتی منسوخ و یا ناکارآمد تلقی شده است.
عضو هیات مدیره شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان تصریح کرد: تنها پروژه موفق که در تیراژ میلیونی تولید شد پروژه مسکن مهر بود که آن نیز مورد عتاب وزیر سابق مسکن و شهرسازی قرار گرفت و عدم حضور در افتتاح این پروژه‌ها را جزو افتخارات دوره مدیریتی خود تلقی کرد.
این کارشناس مسکن ادامه داد: در دوره قبلی وزارت راه و شهرسازی ضمن مهر باطل زدن به پروژه مسکن مهر، پروژه مشابهی را با عنوان مسکن اجتماعی مطرح کرد و آن را بهانه‌ای قرار داد تا طی چند سال دوره مدیریت خود ضمن منکوب نمودن پروژه مسکن مهر، مسکن اجتماعی را ناجی رفع کمبود مسکن کشور قلمداد کنند، اما دریغ از اینکه طی این سالها حتی یک واحد مسکن اجتماعی ساخته باشند.
عضو هیات مدیره شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور گفت: با توجه به موارد پیش گفته آیا وضعیت موجود بازار مسکن و التهاب و تشویش موجود در آن عکس‌العمل طبیعی بازار و بخصوص فرصت طلبان به عدم تحقق وعده‌های داده شده توسط وزارت راه و ‌شهرسازی تلقی نمی‌شود؟
موذن ادامه داد: طی چند سال گذشته که به مردم وعده ساخت مسکن اجتماعی(که بهتر از مسکن مهر است) دادیم اما حتی یک واحد آن را اجرا نمی‌کنیم الان نباید منتظر عکس‌العمل بازار باشیم. به راستی چه کسانی پاسخگوی مشکلات عدیده ناشی از شرایط پیش آمده در بازار اجاره و خرید مسکن می‌باشد. آیا باید مسئولین بالا دستی پاسخگو باشند؟ آیا باید رییس جمهور محترم متواضعانه به مردم بگوید در برنامه‌های مسکن مهر دچار عقب ماندگی هستیم.
وی اضافه کرد: واقعیت این است که در حال حاضر با انبوه‌سازانی که به دلیل مقررات بازدارنده منفعل شدند و سازمان نظام مهندسی که تضعیف شده و سازمان نظام کاردانی که در آستانه تعطیلی می‌باشد، روبرو هستیم.
وی اظهار امیدواری کرد: بررسی چرایی قصور و یا سوءمدیریت احتمالی اینگونه خطاهای مدیریتی آن هم در صنعت بزرگ ساختمان کشور در دستور کار مسئولان ذیربط قرار گیرد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا