استودیو صماشهر

شهرداری تهران در خط مقدم مبارزه با کرونا

شهردار تهران گفت: «از ۲ اسفند در شهرداری تهران درگیر کویید ۱۹ شدیم و بعد از وزارت بهداشت به دلیل تنوع ماموریت‌ها درگیرترین دستگاه بودیم زیرا همه حوزه‌ها خدمات شهری به شکلی درگیر این بیماری شدند. شرایطمان سخت بود و با ورود بیماری کرونا سخت تر هم شد اما بهشت زهرا، آتش‌نشانی، مترو، اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی و حتی فضای سبز ماموریت‌های خاص خودشان را انجام دادند.

پیروز حناچی در برنامه تلویزیونی فرمول یک اظهار کرد: «بخش‌های اداری با یک سوم یا ۵۰ درصد دورکاری مشغول کار هستند اما بخش‌های خدماتی در اوج  انتشار بیماری همه حاضر بودند. اوج خدمات را هم در ۱۳ فروردین داشتیم که با یک اتفاق خیلی نادر شهروندان همکاری خوبی نشان دادند و حاضر شدند برای جلوگیری از افزایش موارد بیماری از خانه خارج نشوند.»

او در این برنامه که از شبکه یک صدا و سیما پخش می‌شد، گفت: «ما مردم شریفی داریم که در سخت ترین شرایط نشان داده‌اند که اگر صداقت ببینند پاسخ درخور می‌دهند. وظیفه همه ما است که در این شرایط تحریم‌های ظالمانه و شرایط اقتصادی نامناسب هر کاری که از دستمان برمی‌آید انجام دهیم.»

در این برنامه بخشی از خدمات نیروهای آتش‌نشانی و پاکبان‌ها برای ضدعفونی شهر تهران به نمایش گذاشته شد.

سپس حناچی در رابطه با این اقدامات گفت: «آمار زیاد ابتلا به کرونا در بخش اداری شهرداری تهران به دلیل مواجهه با مردم زیاد بود که خوشبختانه زود کنترل شد. شهرداری اولین دستگاهی که پیشنهاد ماسک اجباری را در ستاد ملی کرونا داد و وزیر بهداشت و درمان هم از آن استقبال کردند، اوایل اجباری نبود آن‌هم در شرایطی که فراهم کردن ماسک در اوایل انتشار بیماری ساده نبود. اکنون این شرایط را هم فراهم کردیم که در ایستگاه‌های اتوبوس به قیمت قابل قبول ماسک عرضه می‌شود. در کشورهای دیگر هم استفاده از ماسک را الزامی کردند.»

او با تاکید بر تداوم دوچرخه سواری در سه‌شنبه‌های بدون خودرو  گفت: «تجربه دنیا نشان داده که یکی از راه‌های رعایت فاصله اجتماعی دوچرخه است و میزان بهره از دوچرخه پس از انتشار کرونا در بعضی شهرها چند برابر شده است. در تهران آمار دقیق نگرفته‌ایم ولی در روزهای اول استفاده از دوچرخه افزایش محسوسی پیدا کرده بود.»

حناچی در پاسخ به سوال مجری برنامه علی ضیا که پرسید ابتدا باید مسیردوچرخه سواری آماده شود یا علاقه مردم به استفاده از این وسیله بیشتر شود، اظهار کرد: «معمولا باید تقاضایی وجود داشته باشد. قضیه دوچرخه صرفا یک موضوع حمل ونقلی نیست. اگر با نگاه سلامت محور به آن توجه کنیم می‌بینیم در زندگی شهری کم تحرکی منجر به افزایش وزن، فشار خون دیابت و … می‌شود. اگر این نگاه را داشته باشیم می‌بینیم که وسیله پرفایده‌ای است.»

شهردار گفت: «درست است که در تهران معابر شیب دارند اما می‌توان از دوچرخه برای مسافت‌های کوتاه مانند رسیدن از خانه تا اولین ایستگاه مترو و بعد هم وصل شدن به شبکه حمل و نقل عمومی استفاده کرد. شاید دوچرخه سواری در کشور ما خلاف عرف عمومی باشد اما در دنیا به عنوان یک مد حمل ونقل کاملا مرسوم است و تعداد دوچرخه‌ها در جایی مانند آمستردام از نفرات شهر هم بیشتر است و در بعضی شهرهای دیگر سهم زیادی در حمل و نقل عمومی دارد.»

حناچی درباره تصویری که از بریدن کیک جشن تولد بهشت زهرا در فضای مجازی منتشر شده بود گفت: «این مراسم جشن تولد نبود. قبل از کرونا و به دلیل اینکه در سال ۱۳۴۹ بنیان بهشت زهرا گذاشته شده بود می‌خواستیم از زحمات کارکنان این مجموعه تقدیر کنیم. آن عکس شاید یک صدم اتفاقی بود که افتاد و بقیه مراسم قدردانی از کسانی بود که با رعایت فاصله اجتماعی حضور داشتند. »

شهردار با اشاره به فضای مجازی تاکید کرد: «فضای مجازی اینگونه است که در آن بیرحمانه نقد می‌کند و همه چیز بر اساس استنباط اولین کسی است که پیامی را می‌فرستد. این پیام هم همیشه هم پیام درستی نیست. البته تایید می‌کنم که می‌توانستیم مراسم را به شکل بهتری برگزار کنیم تا باعث ایجاد این حاشیه‌ها نشود. هدف ما تشکر از زحمات کارکنان بهشت زهرا بود که همین الان هم به شکل دو برابر شرایط عادی درمحیط قرنطینه  کار می‌کنند و اینکه یادی کنیم از کسانی که سنگ بنای این مجموعه را گذاشتند.»

بغض حناچی به خاطر دوست دیرینه

کلیددار پایتخت در بخشی از برنامه بعد از به تصویر کشیده شدن تصویر بهنام اتابکی، معمار و از مدیران با سابقه اراضی عباس‌آباد که چندی پیش فوت کرد، همراه با بغض گفت: «با مهندس اتابکی از سال‌های ۶۳ و از زمان جنگ رفاقت داشتیم. او از اشخاص بسیار زحمت‌کش و کاردانی بود و مردم تهران وقتی به منطقه گردشگری عباس‌آباد می‌روند، یادگار زحمات ایشان و همکارانشان مثل بوستان آب و آتش و بوستان حضرت ابراهیم(ع) را می‌بینند.»

مجری برنامه در بخش دیگری از آن درباره پیشنهاد شهرداری تهران برای کمک به رفع آلودگی هوای شهر سارایوو سوال کرد و حناچی پاسخ داد: «ما در مجمع شهرداران ایشان را دعوت کرده بودیم و در شرایطی صحبت کردیم که هنوز وارونگی هوا نداشتیم ولی خبر وقتی پخش شد که تهران دراوج آلودگی قرار داشت. وقتی شهردار سارایوو گفت که دچار مشکل آلودگی هوا هستند من تعجب کردم چون این شهر در دل جنگل قرار دارد اما او گفت که در زمستان چوب و مازوت را به عنوان سوخت مصرف می‌کنند.»

شهردار تهران گفت: «ما پیشنهاد دادیم با استفاده از ظرفیت شرکت کنترل کیفیت هوا تجربیات خودمان را انتقال دهیم. با وجود تمام رنجی که مردم شریف تهران از آلودگی هوا می‌برند در باره کاهش برخی منابع تولید کننده آلودگی دستاوردهای خوبی داشتیم و مثلا  اگر قرار بود ذرات معلق با شتابی که قبلا داشت افزایش پیدا کند شرایط آلودگی خیلی بدتر می‌شد. می‌توانیم این تجربیات را به شهرهای دیگر منتقل کنیم.»

حناچی با بیان زحمات بخش‌های مختلف خدماتی شهرداری تهران اظهار کرد: «برای انتخاب چهره مردمی ترجیح می‌دهم از فردی اسم نبرم ولی باید بگویم که علاوه بر کادر درمانی، یک قشر هم بودند که معمولا  نامی از آن‌ها برده نمی‌شود. پاکبان‌ها و کسانی که زباله‌های عفونی را جمع آوری می‌کردند و کسانی که در بخش دفن زباله‌های عفونی کار می‌کنند این قشر زحمت‌کش هستند که برای حفظ سلامتی شهر تلاش می‌کنند.»

او در پایان صحبت‌های خود گفت: «شرایط کرونایی باعث شد قدر دست دادن و در آغوش کشیدن عزیزانمان رابدانیم نفس کشیدن بدون ماسک قدر سلامتی و در کنار هم بودن را بیشتر بدانیم. امیدوارم با رعایت محدودیت‌ها و دستورالعمل‌ها بتوانیم از این وضعیت عبور کنیم.»

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا