مسکن و ساختمان

آب و برق مسکن مهر متولی ندارد!

طبق قانون، دستگاه‌های متولی باید وظیفه‌ی انشعابات آب، برق، گاز، فاضلاب، بناهای آموزشی و غیره مسکن مهر را به عهده بگیرند اما برخی دستگاه‌های مربوط از وظایف خود جاخالی داده‌اند.

بی‌اعتنایی دستگاه‌های خدمات‌رسان در کنار سهم نیاورده بعضی متقاضیان به چالش این روزهای مسکن مهر تبدیل شده؛ تا جایی که برخی افراد نسبت به تکمیل صد در صد مسکن مهر در پایان سال ۹۵ تردید دارند. البته نریمان، مدیر شرکت عمران شهرهای جدید وعده داده که مسکن مهر شهرهای جدید تا پایان شهریورماه به پایان برسد. با این حال رسیدن زیرساخت‌ها به این واحدها کار آسانی نیست.

محسن نریمان، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با تأکید بر اینکه درحال حاضر وزارت راه و شهرسازی مجبور به انجام وظایف سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز شده است گفت: با توجه به متن صریح قانون مسئولیت ساخت واحدهای آموزشی، درمانی، انشعابات آب، برق، گاز و فاضلاب به عهده دستگاه‌های خدمات‌رسان است که در حال حاضر با مجوزهایی که از مجمع عمومی و وزیر راه و شهرسازی اخذ شده است، مشغول ساخت و تامین آنها هستیم که نه تنها مشکلاتی را در بخش مالی ایجاد کرده بلکه زمان افتتاح‌ پروژه‌ها را نیز به تأخیر انداخته است.

وی با بیان اینکه بدون شک کمک بیشتر سایر دستگاه‌های متولی به ما مهمترین راه برای پیشبرد هرچه سریعتر اقدامات در تکمیل سایت مسکن مهر به شمار می‌رود بیان کرد: اگر واقعا امکان تزریق اعتبار مستقیم در این بخش وجود ندارد، درخواست داریم تا موارد و ضوابط قانونی که به تسهیل فعالیت‌ها می‌انجامد تصویب شده و ما را در رفع نیازهای به حق مردم یاری کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این بخش به تأخیر ایجادشده در زمان افتتاح واحدهای مسکن مهر شهر جدید پردیس اشاره‌ کرد و گفت: این واحدها نیز هم‌اکنون آماده است ولی به دلیل بروز برخی مشکلات کوچک به تعویق افتاده که امید است هرچه زودتر با رفع این موانع محله ایران‌شهر در این شهر جدید نیز به متقاضیان تحویل داده شود.

اما تعداد ۷۵ هزار واحد مسکن مهر به دلیل جانمایی نامناسب با نبود متقاضی مواجه شده است.

در تیرماه سال ۱۳۹۴ واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر ۸۸ هزار و ۵۰۰ واحد بود که با برطرف کردن بخشی از مشکلات در پایان همان سال به ۷۵ هزار واحد رسیده و سپس جزییات فروش این واحدها به استان‌های کشور اعلام شد؛ چرا که اختصاص تسهیلات به مساکن بدون متقاضی منطقی به نظر نمی‌رسد. لذا از سوی وزارتخانه راهکارهایی برای رفع مشکل این واحدها پیشنهاد شده که فروش زمین به سازنده و واگذاری آن در چارچوب قوانین دولتی یا تسویه حساب با بانک و خرید اعیانی‌های احداث شده و همچنین تعدیل شرایط متقاضیان جهت واگذاری از جمله آنها به شمار می‌رود.

اصغری مهرآبادی بیشترین تعداد واحدهای بدون متقاضی را در ۵ استان کشور دانست و گفت: ۴۵ هزار واحد متقاضی در ۵ استان قرار دارند حال آنکه در ۷ استان اصلا واحد بدون متقاضی نداریم و در ۱۰ استان کمتر از ۱۰۰۰ واحد بدون متقاضی وجود دارد.

استان‌هایی نظیر خوزستان، تهران، البرز، خراسان شمالی، خراسان رضوی، گیلان، سمنان، فارس و اصفهان دارای بیشترین واحدهای بدون متقاضی واجد شرایط در سایت مسکن مهر اعلام شده‌اند. از سوی دیگر استان‌های زنجان، آذربایجان غربی، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، اردبیل، هرمزگان و خراسان جنوبی واحدهای بدون متقاضی ندارند. استان‌های دیگری مانند چهارمحال بختیاری، قم، مرکزی، آذربایجان شرقی، کردستان، مازندران، قزوین، بوشهر، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه نیز هرکدام کمتر از یک هزار واحد مسکن مهر واحد بدون متقاضی دارند.

اما با یک حساب سرانگشتی و احتساب کف متراژ ۷۰ متری و هزینه‌کرد حداقل ۲۰۰ هزار تومانی در هر متر مربع برای مساکن مهر بدون متقاضی می‌توان به ارقام بیش از ۱.۱ تریلیون تومان رسیده است.

عدم نیازسنجی و جانمایی نامناسب توسط دولت قبل دلیل عمده وجود واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر است که همواره انتقاداتی به ساخت این خانه‌ها می‌شود دبیر کانون انبوه‌سازان در این خصوص گفته است: بسیاری از واحدهایی که تحت عنوان «مسکن مهر» کلید خوردند و مراحل ساخت آن‌ها به خوبی پیش رفته است، بدون متقاضی هستند که باید به این مساله، رسیدگی و با ساماندهی مناسب این مسکن‌ها بخشی از مشکلات مسکن استان رفع شود.

فرشید پورحاجت به مساکن مهر استان خوزستان اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از دلایل ناکامی پروژه مسکن مهر خوزستان، ساخت و ساز در بیابان بوده و شرایط بد اقلیمی منطقه هم به نوعی موجب شده است تا این واحدها متقاضی کمی داشته باشند.

با رفتن دولت دهم و ابرتورم ۴۰.۴ درصدی که آن دولت در سال ۱۳۹۱ از خود به جا گذاشت، ساخت و ساز مسکن مهر دچار وقفه‌های مقطعی شد تا این‌که دولت یازدهم تصمیم گرفت ۵ هزار میلیارد تومان برای خدمات زیربنایی به مسکن مهر تزریق کند. با این وجود غالب پروژه‌ها از کمبود ۵۰ درصدی سهم آورده متقاضیان رنج می‌کشند.

محسن نریمان مردادماه سال گذشته به آمار سهم آورده مسکن مهر اشاره و تاکید کرد: مردم تا سقف ۵۰ درصد سهم خود را آوردند؛ چون بخشی از مخاطبان مسکن مهر مشکلات مالی دارند و دولت نمی‌تواند کاری کند. دولت می‌تواند در بحث‌های زیربنایی و روبنایی همچون مسجد و مدرسه کار کند اما برای خانه مردم و کاشی و تیرآهن مشخصا قانون گفته باید از محل تسهیلات و آورده مردم تامین شود. اما علی‌رغم این مشکلات با روش‌های مختلف پیش می‌رویم. به طور مثال کمک‌هایی به اقشار ضعیف از جمله افراد تحت پوشش بهزیستی داریم اما آن‌چه مسلم است تعهدات متقاضی و تعهدات دولت در بخش مسکن مهر باید توامان انجام شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا