مسکن و ساختمان

طراحی دو سیستم عامل و دو جست‌وجوگر بومی

وزیر ارتباطات از طراحی دو سیستم عامل متن باز و دو جست‌وجوگر در داخل کشور خبر داد و گفت: با اقدامات صورت گرفته در زمینه امنیت به خودکفایی رسیده ایم.

رضا تقی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره یکی از جست‌وجوگرهای بومی که به تازگی با نام فارسی جو وارد عمل شده است اظهار کرد: برای این‌که متکلم وحده نباشیم، ترجیح می‌دهیم همکاران ما در سازمان‌هایی که مجری و حامی این پروژه هستند به بیان جزییات بپردازند.

وی در عین حال عنوان کرد: یکی از مهمترین مواردی که در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات مورد توجه قرار می‌گیرد بحث نرم‌افزارهای بومی و سامانه‌ها و خدماتی است که روی این نرم‌افزارها قرار می‌گیرند.

تقی پور در ادامه از سیستم‌های عامل بومی، جست‌وجوگرهای بومی، پست‌های الکترونیک بومی و یا بانک‌های اطلاعاتی و مواردی از این دست به عنوان برخی نرم‌افزارهای ضروری بومی اشاره کرد.

وزیر ICT در عین حال عنوان کرد: بحث راه‌اندازی این نرم‌افزارها حدود دو سال است که در دست پیگیری قرار دارد و اکنون به تدریج در حال رسیدن به نتیجه است.

تقی‌پور با بیان این‌که تاکنون دو جست‌جوگر بومی طراحی شده، یادآور شد: طراحی این موتورهای جست‌وجو توسط بخش خصوصی صورت گرفته و دولت و وزارت ارتباطات در این زمینه نقش حمایتی داشته است.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از این موتورهای جست‌وجو فارسی‌جو نام دارد و برای موتور جست‌وجوی دیگر تاکنون نام نهایی انتخاب نشده است. اما این موتور جست‌وجو نیز به طور آزمایشی در حال تست است.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت‌های خود به طراحی دو سیستم عامل بومی در کشور اشاره کرد و با بیان این‌که این سیستم‌های عامل به شکل متن باز طراحی شده‌اند، اظهار کرد:‌ در حال حاضر این سیستم‌های عامل در دست آزمایش قرار دارند.

تقی‌پور در عین حال خاطرنشان کرد: طراحی این پروژه‌ها و پروژه‌هایی از این دست در نهایت موجب شده است که امروز کشور در زمینه امنیت به خودکفایی برسد.مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا