مسکن و ساختمان

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی اعلام کرد:

بررسی افزایش سقف دریافت دلار به نرخ مبادله‌ای برای مسافران و دانشجویان

مرکز مبادلات ارزی از روزی که آغاز به کار کرد با توجه به بازخورد سیاست‌ها و عملکردهایش در سیاست‌های خودش تجدیدنظر می‌کند، آن چیزی که هدف اولیه ما بود این بود که بخشی از تقاضاهایی که در بازار وجود دارد و مربوط به بیماران، مسافران و دانشجویان است را پوشش دهیم.

صمد کریمی سخنگوی مرکز مبادلات ارزی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا امکان افزایش سقف دریافت ارز به نرخ مبادله ‌ای برای مسافران و دانشجویان غیر بورسیه وجود دارد گفت:باید کمی طرح را پیش ببریم تا ببینیم عملکردمان چگونه بوده و بعد از بررسی یا آسیب‌شناسی این کار می‌توانیم وارد بحث افزایش سقف عرضه ارز به نرخ مبادله‌ای برای این دسته از متقاضیان بشویم و این موضوع را بررسی کنیم که آیا می‌توانیم این میزان را افزایش بدهیم یا نه؟

کریمی در ادامه ابراز کرد: باید به منابع و مصارفی که می‌تواند به این کار اختصاص داده شود نگاه کرده و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنیم.

وی گفت: آن چیزی که در مورد دانشجویان غیربورسیه و دانشجویان آزاد تصمیم‌گیری شده و به بانک عامل که بانک تجارت است ابلاغ شده تامین نیازهای ارزی دانشجویان آزاد و غیر بورسیه به نرخ مبادله‌ای است و نرخ مبادله‌ای هم بر اساس الگوهای خاص قیمت گذاری تعیین می‌شوند.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی همچنین در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: بعد ازاینکه کد تخصیص ارز به متقاضی داده می‌شود ۱۵ روز فرصت دارد که نسبت به واریز وجه ریالی اقدام کند و زمانی که مشتری وجه ریالی را به حساب بانک عامل یا بانک واسط واریز کند این وجه ریالی در نهایت به یک حسابی نزد بانک مرکزی انتقال پیدا می‌کند و بانک عامل ارز خود را از بانک مرکزی خریداری می‌کند و بعد از خریداری، ارز را به بانک کارگزار خارجی انتقال می‌دهد و بعد ازاین انتقال، کالا حمل می‌شود.

وی افزود:زمانی که کالا به داخل حمل شد حساب ریالی که ما در بانک مرکزی برای بانک‌ها داریم مبلغ ریالی به حساب قطعی بانک مرکزی انتقال پیدا می‌کند و زمانی که این انتقال صورت گرفت آن وجه ریالی به حساب کسی که ارز را به این بازار عرضه کرده انتقال پیدا می کند، منتهی اگر آن مشتری وجه ریالی را د

ر مدتی که تعریف شده پرداخت نکند این خطای خودش است و مجدداباید این پرسه را طی کند.

وی با تاکید بر اینکه از همه هموطنان خواهش می‌کنیم به ما زمان بدهند چون این طرح بزرگ و مهمی است گفت: هدف ما کنترل نوسانات نرخ ارز و مدیریت آن است و هدف بعدی ما تقویت پول ملی است و در این راستا نیاز داریم که همه ارگان‌ها و سازمان‌ها، بانک مرکزی و وزارت صنعت و معدن را حمایت کنند.

کریمی ادامه داد: همچنین از هموطنان خواهش می‌کنیم آنهایی که واردکننده هستند به این مرکز مراجعه نکرده بلکه به شعب ارزی بانک‌های عامل برای تسهیل‌تر شدن کارشان مراجعه کنند، این مرکز در واقع به صورت موازی کارها را انجام می‌دهد و می‌توان گفت ستاد و یک پنجره واحد رفع مشکلات و کنترل و مدیریت بازار ارز است.

وی با بیان اینکه اکثر بانک‌هابرای پاسخگویی به مشتریان در این مرکز حضور دارند ودر تعاملی که با بانک مرکزی وجود دارد کارها انجام می‌شودگفت: مرکز مبادلات ارزی به هم‌افزایی بیشتر برای انجام امور ارزی بهتر در کشور کمک می کند.

وی گفت: امسال سال تولید ملی است و ان‌شاءالله همه سالها سال تولید ملی خواهد بود و این مرکز هم در این راستا گام برمی‌دارد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا