مسکن و ساختمان

عوارض تامین اجتماعی در صدور پروانه ساختمانی امسال ۲۶ برابر شده است

محسن معینی، سازنده:

محسن معینی سازنده مناطق مختلف تهران از جمله سه و هشت درباره فرایند  صدور پروانه  و مجوز های ساخت به صما گفت: این روند زمان بر است در حالیکه  مسیر الکترونیک است و قاعدتا باید زمان کمتری صرف می شد؛ اما  پرونده ها در کارتابل رئیس صدور پروانه  یا کارمندان می ماند تا متقاضی مراجعه و پیگیری کند. فلسفه وجود دفاتر خدمات الکترونیک کاهش زمان صدور پروانه بوده است. پرونده اگر در کارتابل هر رئیس و کارمندی می ماند دفتر خدمات الکترونیک بر اساس وظایفش این پیگیری را انجام دهد تا افراد به شهرداری مراجعه نکنند. اکنون هم باید دفتر خدمات مراجعه کنیم و هم شهرداری در حالی که دفتر خدمات واسطه باید باشد . اینکه دفتر خدمات چرا پیگیری نمی کند و ما را ارجاع می دهند به شهرداری درحالی است که پول خدماتی که دفتر الکترونیک موظف است بدهد را اخذ می کند، نیاز به تجدید نظر دارد. اگر دفتر خدمات و شهرداری به وظایف خود عمل می کردند این فرایند این اندازه طولانی نمی شد.

در بخش ثبت استاد هم متاسفانه روند  بهتر از این نیست و پرونده ها گاهی گم می شود و سازنده خودش باید برود بگردد تا پیدا شود.  در جواب می گویند حجم کار زیاد است و تعداد کارشناس کم . من پارسال از زمانی که از دفترخانه به ثبت ارسال شد دوماه ونیم طول کشید تا خودم مراجعه کردم و گفتند که نمی رسیم پیگیری کنیم. یکبار به معاون ثبت گفتم این همه جوان بیکار است خب به مسئولین اعلام کنید تا نیروی لازم را جذب کنند.  اینکه گفته می شود ثبت اسناد سند تک برگ را ده روزه صادر می کند ،اینگونه نیست. قبلا  برای دریافت سند مدارک از دفترخانه  دو روزه به پست یا ثبت می رسید الان دو هفته طول می کشد در حالی که کارها باید سهل تر شود سخت تر می شود. بهرحال این فرایند نیاز به آسیب شناسی دارد.

این سازنده درباره وضعیت خرید و فروش مسکن گفت: از اول امسال تاکنون خیلی به ندرت  معامله ای انجام شده است. با توجه به رکود قیمت مسکن ممکن است سازنده به سرمایه اش  نیاز داشته باشد بنابراین آپارتمان متری ۷۰ میلیون تومان را متری ۶۰ میلیون تومان اعلام کند و ممکن است اندکی قیمت ها شکسته شود. این در حالی است که قیمت مصالح و دستمزدها افزایش یافته است . در ساخت و ساز هزینه ها به این ترتیب است دو سوم مصالح و یک سوم دستمزد که هردو افزایش داشته است سرجمع این ها و عوارض شهرداری و نظام مهندسی و ثبت و عوارض تامین اجتماعی بالا رفته و مثلا امسال عوارض تامین اجتماعی حدود ۲۶ برابر شده است بنابراین قیمت تمام شده مسکن هم افزایش می یابد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا