راهنمای خرید چیلر در ایران

به طور حتم  از چیلر توصیه می شود از افراد خبره و با تجربه مشاوره بگیرید ولی موارد بسیار مهمی وجود دارد که طی سالیان اخیر در پروژه های ساختمانی مختلف با آنها برخورد داشته ام. بسیاری از شرکتها بدون داشتن زیر ساخت یا سابقه ی کاری وعده و وعید های فراوانی می دهند و تمام پی گیری ها تا قبل از فروش و دریافت مبلغ قرارداد است. سابقه ی شرکت ها را بررسی کنید، هیچ ایرادی ندارد که لیست مشتریان شرکتها را به طور کامل بررسی کنید و مشتریانی را از بین آنها انتخاب نمایید و به صورت حضوری یا تلفنی میزان رضایت آنها را جویا شوید. تمام موارد و قولهایی که به صورت شفاهی در حین فروش به شما اعلام شده است را یادداشت کنید و به صورت مکتوب در قرارداد فی مابین ذکر کنید. در صورتی که شرکت ادعای ارائه بیست سال خدمات پس از فروش را داشت، ادعای آنها را بررسی کنید، از آنها بخواهید قرارداد تعمیرات و نگهداری سالیان اخیر خود را ارائه دهید.

 مراجع معتبر و وب سایت های دولتی اسامی اعضای هیئت مدیره شرکت ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که با صاحبین قانونی حق امضا قرارداد انعقاد می کنید. مرجع و محل حل اختلاف را در شهر خود ذکر کنید و درخواست فاکتور رسمی بدهید. شماری از کارفرمایان و پیمانکاران با هدف پایین آوردن قیمت خرید و پرداخت نکردن مالیات و مالیات ارزش افزوده، فاکتور رسمی دریافت نمی کنند که در صورت بروز مشکل مدرک اصلی داد و ستد را در اختیار نخواهید داشت. در قرارداد های طولانی مدت چند ماهه جرائم تاخیر در نظر بگیرید ولی این جریمه ی تاخیر باید دو طرفه باشد، همانطور که فروشنده در صورت تاخیر باید جریمه بدهد، خریدار نیز در صورت عدم تسویه حساب باید متحمل جریمه شود ولی از آنجا که خرید این سیستمها نیاز مند تعامل با تامین کننده و سازنده است و شرایطی که این سالها شاهد آن هستیم شرایطی است که کسب و کار را بسیار دشوار کرده است، ثبت سفارش خارجی، تخصیص ارز و تعامل با شرکت های اروپایی بسیار دشوار است. همچنین تامین قطعات نیز روز به روز سخت تر می شود، توصیه می شود با تعامل و همکاری و با هدف تامین نیاز پروژه و ساکنین آن به مسائل نگاه کنید.

همچنین توصیه می گردد جهت تعمیرات و نگهداری چیلر ها با متخصصین امر مشورت کنید و در این راه هزینه کنید. استفاده از متخصص نگهداری می تواند جلوی بسیاری از ضرر های احتمالی را بگیرد به طور مثال قبل از نیاز به اسید شویی چیلر می توان با انجام عملیات مشخص به روی آب جبرانی از این اتفاق جلوگیری نمود. توجه داشته باشید که با توجه به افزایش نرخ ارز و مواد اولیه ساخت، هزینه ی خرید یک دستگاه چیلر صد تن تبرید در حدود یک میلیارد تومان برآورد می شود، پس کار را جدی بگیرید و دستگاه ارزشندتان را به دست افراد بی تجربه نسپارید.

 

نحوه نصب و راه اندازی چیلر

 

 شاسی چیلر

 

سایه بان چیلر

در نصب سیستم های تراکمی هواخنک به روی بام با نصب و اجرای سایه بان می توانید به افزایش راندمان دستگاه کمک شایانی کنید. جزییات اجرایی آن در نقشه های زیر نشان داده شده است ولی فراموش نکنید که قبل از هر اقدامی با شرکت سازنده یا تامین کننده هماهنگی های لازم را انجام دهید و تاییدیه مکتوب از آنها بگیرید.

 

لوله کشی چیلر

 

حمل چیلر

حمل دستگاه از اهمیت بسیار برخوردار است. توصیه می شود در قرارداد با شرکت سازنده یا تامین کننده محل تحویل دستگاه را به صورت مکتوب به روی شاسی چیلر واقع در موتورخانه یا بام ساختمان ذکر کنید.

 

خروج از نسخه موبایل